Za uplácení Babákova asistenta navrhla žalobkyně pokutu

ČTK ČTK
18. 4. 2012 14:48
Státní zástupkyně požaduje peněžitý trest ve výši 100 a 150 tisíc korun
Ilustrační foto: Michal Babák.
Ilustrační foto: Michal Babák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní zástupkyně navrhla uložit libereckým podnikatelům Jiřímu Zeronikovi a Josefu Šlechtovi peněžité tresty za to, že se snažili uplatit asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Prostřednictvím svého známého prý nabídli Šimonovi Stejkozovi 15 milionů korun za to, aby jim pomohl zařídit dotaci na soukromou vysokou školu. Oba podnikatelé vinu odmítají.

Advokáti požadují pro své klienty osvobozující verdikt. Obvodní soud pro Prahu 1 v případu rozhodne ve čtvrtek.

Zeronik, Šlechta a jejich známý Milan Hlinica údajně chtěli, aby Stejkoza prostřednictvím svého šéfa zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun od ministerstva školství, které řídil ministr Josef Dobeš.

Hnilica pak předal Babákovu asistentovi 305 000 korun, Stejkoza už v té době ale spolupracoval s policií. Všichni tři muži shodně tvrdí, že Hnilica dostal od podnikatelů půjčku. Hnilica, který byl již za uplácení odsouzen, pak podle svých slov jednal sám.

Advokáti: Stejkoza si o úplatek sám řekl

Podle žalobkyně však byla částka zálohou pro asistenta. Stejkoza podle ní při hlavním líčení uvedl, že Zeronik se Šlechtou o úplatku věděli. Navíc je podle ní velmi podezřelé, že muži uzavřeli půjčku přímo v den, kdy Hnilica peníze Stejkozovi předal.

"Tato zcela účelová obhajoba byla vyvrácena provedenými důkazy," prohlásila státní zástupkyně. Hnilica podle ní vzal všechno na sebe proto, že odsouzení na něj nemá tak ničivé dopady, jako by mělo na oba podnikatele.

Navrhla, aby soud uznal muže vinnými a uložil jim pokutu zhruba 100 000 až 150 000 korun.

Muži zopakovali, že jsou nevinní. Podle jejich právníků si navíc Stejkoza o úplatek řekl. Šlechtova advokátka Michala Zlevská situaci označila za "zcela učebnicový příklad policejní provokace".

Teryngel: Aféra je jen zástěrkou

Podle Zeronikova obhájce Jiřího Teryngela může mít případ i politické pozadí.

"Stejkoza chtěl pozvednout blátem pošlapaný prapor boje VV proti korupci," prohlásil. Strana podle něj také potřebovala nějakou aféru, která by odklonila pozornost od tehdejšího zájmu policie o bývalého pokladníka Věcí veřejných Michala Babáka kvůli údajně podezřelým finančním operacím směřujícím do stranické pokladny.

Soud již dříve uložil Šlechtovi a Zeronikovi peněžité tresty trestním příkazem, muži ale trvali na projednání případu v hlavním líčení. Hnilica dostal roční podmíněný trest a přijal ho.

 

Právě se děje

Další zprávy