Za tunelování mají nově pykat firmy, ne jen manažeři

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
17. 1. 2010 8:15
Česko chystá zavést možnost postavit u některých zločinů před soud vedle manažerů i jejich společnosti

Praha - Praní špinavých pěněz, tunelování, nelegální obchody se zbraněmi, odpady nebo ekologické havárie.

Připady, které často končí bez potrestání protože se zodpovědní lidé schovávají za firmu a od problémů dají ruce pryč. Česko to teď chce pod tlakem z Evropské unie změnit a chystá zavést možnost u některých zločinů vedle manažerů či majitelů před trestní soud postavit i jejich společnosti.

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob vzniká na ministerstvu spravedlnosti. "Norma se připravuje a v květnu chceme na vládu poslat paragrafované znění," řekl Aktuálně.cz první náměstek ministerstva Marek Görges.

A tresty?

"Samozřejmě peněžité, propadnutí majetku, zákaz činnosti nebo "trest smrti" pro právnickou osobu - její zrušení," vysvětluje Görges s tím, že v rámci zákazu činnosti by se společnost nemohla ucházet o státní zakázky nebo dotace z Evropské unie.

V Rakousku změna funguje

Prosadit revoluční změnu do českého trestního práva se už jednou nepodařilo, poslanci návrh v roce 2004 odmítli. České trestní právo tradičně zná jen trestní odpovědnost konkrétních lidí.

"Odborníci a politici se musí shodnout, jestli společnosti mají trestat správní orgány, nebo jestli je to věc pro trestní justici. Argument pro je, že to už v řadě zemí funguje," říká trestní soudce a předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra. Jedním z příkladů je Rakousko, kde se inspirují i české úřady.

Kdo stane před soudem? Obce ne, státní firmy ano

"Je tam mnoho citlivých otázek. Třeba jaké právnické osoby by byly odpovědné, co třeba obce, kraje nebo společnosti vlastněné státem? Zastupitelstvo by špatně rozhodlo a už by se nabízelo trestní stíhání za porušení povinností při správě cizího majetku," upozorňuje člen předsednictva trestní sekce České advokátní komory Antonín Fürst.

Podle návrhu, který chystá ministerstvo, se obce ani kraje před soud nedostanou. Firmy vlastněné státem typu ČEZu, ale ano.

"Předpisy EU z odpovědnosti vylučují výslovně státy, veřejné mezinárodní organizace a jiné subjekty veřejného práva při výkonu veřejné moci. Návrh zákona bude z tohoto principu vycházet," uvedla Jitka Zinke, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti.

Podle šéfky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové by změna mohola být užitečná nejen při boji proti organizované finanční kriminalitě, ale u trestných činlů, kde bylo poškozeno životní prostředí.

"Tam se často nepodaří nikoho potrestat individuálně," říká Bradáčová. "Zatím ale není konkrétní návrh na stole, je předčasné záměr hodnotit," dodává.

Příkladem může být nelegální dovoz odpadu z Německa, který Česko trápil před třemi lety. České firmy zaplatily pokuty, na německé naše úřady nedosáhly.

 

Právě se děje

Další zprávy