Za tábory si rodiče letos připlatí stovky korun, může za to růst cen energií i jídla

ČTK ČTK
28. 5. 2022 8:04
Dětské letní tábory budou letos proti loňsku dražší, a to hlavně kvůli růstu cen energií, pohonných hmot, potravin či pronájmů. Za nekomerční tábory pořádané mládežnickými organizacemi tak zaplatí rodiče v meziročním srovnání o deset i více procent víc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ceny táborů stoupnou zhruba v řádu stokorun. Vyplývá to z informací od zástupců mládežnických spolků, které poskytla Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Zájem o tábory podle nich ale navzdory růstu cen zůstává velký, někde dokonce vzrostl.

Podle mluvčí skautů Barbory Trojak lze předpokládat, že ceny za tábory se zvýší především kvůli vyšším cenám potravin. "Jídlo je v táborovém rozpočtu nejvyšší položka, další případně může být pronajatá táborová louka. Vedoucí jsou dobrovolníci, takže žádnou finanční odměnu za svou práci nedostávají," řekla. Odhadla, že průměrná cena za dvoutýdenní skautský tábor se nyní pohybuje mezi 3000 a 4000 Kč.

Podobně budou rodiče platit za pionýrské tábory. Jejich ceny podle předsedy Pionýra Dušana Pěchoty vzrostou meziročně o deset i více procent. "Odhaduji, že průměrná cena čtrnáctidenního tábora je 3650 Kč," řekl.

Přibližně desetiprocentní růst cen očekává také Sdružení mladých ochránců přírody, v řádu stokorun ho odhadují organizace Sarkander a Křesťanské sdružení mladých lidí (YMCA) a až o 20 procent se ceny mohou zvednout podle předsedy Asociace turistických oddílů ČR (tomíků) Tomáše Novotného. Výjimkou je v tomto ohledu Liga lesní moudrosti, která nabízí dvoutýdenní tábory většinou za 2500 až 3500 Kč a navýšení proti loňsku nechystá.

O tábory je velký zájem i přes zdražování

Tábory skautů nebo Ligy lesní moudrosti naplní jako obvykle členové těchto organizací. Zájem je podle Trojak v některých oddílech tak velký, že se nebudou moct zúčastnit ani všechny děti, které by chtěly. "Očekáváme, že s námi letos pojede na více než 1100 táborů přes 32 000 kluků a holek," řekla mluvčí skautů, kteří se označují za největšího organizátora táborů v ČR. Velký zájem o tábory evidují i YMCA a Klub Pathfinder, srovnatelný s loňskem hasiči, pionýři nebo mladí ochránci přírody.

Zájem o tábory podle Milady Umlaufové ze sdružení Sarkander stoupá s dorůstáním silných ročníků dětí a mládeže. Vedoucí tomíků očekává nárůst i proto, že po dvou předešlých letech nebudou už letos povinná zvláštní hygienická opatření proti covidu-19. "Můj mírný optimismus může být ale narušen tím, že řada oddílů byla nucena kvůli obřímu zdražování téměř všeho zvýšit cenu tábora. To může některé rodiče odradit," poznamenal Novotný.

Většina táborů mládežnických organizací bude podle předsedy ČRDM Aleše Sedláčka tradičně ve stanech či chatkách v přírodě. "Novinky se týkají spíše technického zajištění tábora. Tomíci sází letos na bezobalové tábory, pionýři se snaží zamezit plýtvání jídlem při společném táborovém stravování. Křesťanské organizace se zaměří na ochranu životního prostředí a etickou výchovu," řekl.

Speciální tábory pro děti válečných uprchlíků z Ukrajiny oslovené organizace většinou neplánují, nevylučují ale účast jednotlivců z řad Ukrajinců na běžných táborech. Skauti chtějí účast svých nových členů z Ukrajiny na táborech podpořit i finančně. YMCA vyčlenila pro běžence na táborech 105 míst, které jim chce zaplatit pomocí veřejné sbírky. Klub Pathfinder pro ukrajinské děti připravuje letní adaptační skupiny s kapacitou pro asi 40 dětí, doplnil jeho předseda Roman Buchtel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy