Za stíhání kvůli "loupeži století" dostane Hajn od státu odškodné 255 000 korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2015 12:09
Odškodné ve výši 255 000 korun dostane od státu František Hajn za své trestní stíhání v kauze takzvané loupeže století. Ve čtvrtek o tom pravomocně rozhodl odvolací soud. Muže, který se na ministerstvu spravedlnosti domáhal odškodného v celkové výši dva miliony korun, justice původně jako uprchlého potrestala deseti lety vězení. V opakovaném procesu po Hajnově zadržení v Dominikánské republice ho však soudy nakonec osvobodily pro nedostatek důkazů.
František Hajn u soudu.
František Hajn u soudu. | Foto: ČTK

Praha - František Hajn dostane od státu za své trestní stíhání v kauze takzvané loupeže století 255 000 korun. Ve čtvrtek o tom pravomocně rozhodl odvolací soud. Muže, který se na ministerstvu spravedlnosti domáhal odškodného v celkové výši dva miliony korun, justice původně jako uprchlého potrestala deseti lety vězení. V opakovaném procesu po Hajnově zadržení v Dominikánské republice ho však soudy nakonec osvobodily pro nedostatek důkazů.

"Částka se jeví jako odpovídající satisfakce za obtíže, které předmětné trestní stíhání žalobci (Hajnovi) způsobilo, " konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Irena Saralievová. Pražský městský soud zamítl jak odvolání Hajna, tak i ministerstva, které tvrdilo, že si muž komplikace zavinil sám, protože nekomunikoval s orgány činnými v trestním řízení.

Hajnův právník Jan Hájek při odchodu ze soudní síně řekl, že pravděpodobně podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Přiznanou částku považuje za nepřiměřeně nízkou.

Při jednání navíc zdůraznil, že Hajn se v Dominikánské republice neskrýval - měl tam stálé bydliště i práci a orgány činné v trestním řízení ho mohly kdykoliv kontaktovat. O svém stíhání se prý přesto nedověděl žádnou tradiční cestou, ale od kamaráda, který mu dal vědět, že "se něco děje na internetu". Hajn se prý proto obrátil na dominikánské policisty, kteří mu ale sdělili, že "žádné stíhání není a nikdo po nich nic nechce".

Hajn v žalobě požadoval 1,5 milionu korun za nezákonné stíhání, 480 000 Kč za téměř rok trvající vazbu a 20 000 korun za údajnou nepřiměřenou délku řízení. S žádostí o odškodné se nejprve obrátil na ministerstvo, to ho ale odmítlo. Většinu Hajnových nároků pak v červenci zamítl i Obvodní soud pro Prahu 2 s tím, že omezení osobnostních práv při trestním stíhání je ospravedlněno veřejným zájmem.

Samotný Hajn k jednání ve čtvrtek nedorazil, po zprošťujícím rozsudku se totiž vrátil do Dominikánské republiky. V odvolání poukazoval mimo jiné na to, že stíhání intenzivně zasáhlo do jeho osobní i majetkové sféry, nemohl udržovat kontakt s rodinou a jeho partnerka i dcera se ocitly v tíživé životní situaci. Obvodní soud podle něj také nezdůvodnil, proč mu za jeden den vazby přiznal jen 800 korun, když mu mohl dát až 1500.

Loupež století zůstává nepotrestána

Vyšetřovatelé původně tvrdili, že Hajn nejméně se dvěma dalšími lidmi přepadl v září 2002 v přestrojení za policistu vůz bezpečnostní agentury G4S. Lupiči posádku pancéřovaného auta přinutili na pražské Evropské třídě k otevření dveří pod pohrůžkou použití střelné zbraně a výbušniny. S vozem a se 154 miliony korun pak odjeli. Loupež zůstala nepotrestána, justice postupně osvobodila všechny obžalované pro nedostatek důkazů. Peníze se nikdy nenašly. Soudy v této souvislosti kritizovaly údajně nedůslednou práci policie.

Podle svědků Hajn před loupeží sháněl rychlé auto, vlastnil značku vozu, která byla použita při přepadení, a po loupeži si výrazně majetkové polepšil. S místem činu ho však spojovala pouze pachová stopa nalezená v přepadeném vozidle, přičemž podle judikatury pachatele pouze na základě takovéto stopy odsoudit nelze. Hajn se před trestním soudem hájil tím, že v době loupeže byl pravděpodobně v Mexiku.

Vedle Hajna vinila policie z "loupeže století" Tomáše Půtu a Maroše Šuleje, kteří byli odsouzeni v kauzách takzvaného Berdychova gangu. Obžalobě čelil i dispečer G4S Antonín Saleta.

 

Právě se děje

Další zprávy