Za špinavé ovzduší platíme 8 miliard. Svým zdravím

Pavel Baroch
15. 5. 2010 22:40
Vědci přepočítali nemoci na peníze. Zelení navrhují, aby odškodnění platili těžaři.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ovzduší znečišťované především uhelnými elektrárnami a teplárnami způsobuje každoročně miliardové škody na zdraví Čechů.

K této částce dospěli lidé z Centra Univerzity Karlovy pro otázky životního prostředí, kteří na zakázku ministerstva životního prostředí vypracovali studii Externí náklady výroby elektřiny a tepla v podmínkách České republiky.

Zpráva je sice stará několik let, ovšem široké veřejnosti je prakticky neznámá. Po studii nyní sáhnul exministr Martin Bursík a lídr Strany zelených v Ústeckém kraji, když připravoval návrh nového zákona, podle něhož by těžební firmy v severozápadních Čechách měly platit novou ekologickou daň.

Údaje z vědecké práce expertů Univerzity Karlovy posloužily k výpočtu, kolik peněz by těžaři měli obcím v pánevní oblasti platit na vysazování nových stromků, zateplování veřejných budov nebo nákup ekologických autobusů.

Foto: Archiv

Ze šesti miliard už je osm

Několik let stará expertní studie dospěla k závěru, že škody na zdraví a předčasným úmrtím jsou 6,3 miliard korun.

"Částka od té doby narostla o inflaci a o vyšší výdaje na zdravotní péči, dnes je tedy zhruba ve výši osmi miliard," řekl Aktuálně.cz Petr Holub, bývalý ředitel odboru udržitelné energetiky ministerstva životního prostředí.

Pro srovnání: Čistý rozpočet ministerstva životního prostředí bez různých evropských dotací je přesně poloviční, resost letos hospodaří se čtyřmi miliardami.

Částka, kterou na účtu za elektřinu nenajdete

Studie Centra Univerzity Karlovy pro otázky životního prostředí připomíná, že vyčíslení škod na zdraví nebo na přírodě, které výroba elektřiny a tepla způsobují, se na účtech obvykle neobjevují.

Foto: Ludvík Hradilek

"Tyto dopady jsou většinou považovány za externality, to znamená, že nejsou zahrnuty do cen energií," konstatuje se v expertní zprávě, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Emise i rozptylová studie

Při výpočtu použil expertní tým z Karlovy univerzity evropskou metodiku ExternE, která je východiskem i pro jiné podobné analýzy.

"V rámci Evropské komise je poměrně běžná," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Máca, spoluautor studie.

Jde o poměrně složitý systém (studie Univerzity Karlovy má více než 300 stran), který zahrnuje emise elektráren a tepláren, rozptylovou studii, přímé náklady na zdravotní péči nebo takzvanou ztrátu produktivity, kdy nemocný člověk nemůže pracovat.

Astmatický záchvat za 560 korun, hospitalizace 1,8 tisíc

"Průměrné náklady na den hospitalizace v souvislosti s respiračními onemocněními byly odhadnuty na 1 800 Kč," uvádějí autoři studie. A například u astmatického záchvatu jsou přímé náklady vyčísleny na 560 korun.

Foto: Ústav experimentální medicíny

Obdobně lidé z Univerzity Karlovy vyčíslili například i škody, když nemocný člověk nemůže pracovat.

"Ztráta produktivity představuje za den pracovní neschopnosti částku 2 340 Kč, pokud využijeme výpočty udávané Eurostatem. Při přepočtu hrubého domácího produktu na zaměstnance za 2004 získáme hodnotu 3 240 Kč," uvádí studie.

"Pokud vyjdeme z výše čistého denního příjmu, pak je ztráta příjmu v důsledku pracovní neschopnosti 608 Kč ze den," konstatuje se ve zprávě.

Stovky tisíc mrtvých Evropanů každý rok

Brusel odhaduje, že kvůli znečištěnému ovzduší zahynou předčasně v Evropě každý rok stovky tisíc lidí.

Špinavý vzduch má vliv na průměrnou délku života rovněž v Česku. V Ústeckém kraji nebo na Ostravsku se přitom lidé dožívají v průměru o dva roky méně.

 

Právě se děje

Další zprávy