Za smrtí velvyslance nestojí teroristé, myslí si Rusnok

ČTK ČTK
2. 1. 2014 15:04
Vyšetřování výbuchu pokračuje expertízami i výslechy svědků.
Jiří Rusnok.
Jiří Rusnok. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nic nenasvědčuje tomu, že by výbuch na palestinské ambasádě měl spojitost se záměrným teroristickým činem. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér v demisi Jiří Rusnok. Podrobnosti k vyšetřování budou zveřejňovat české orgány a palestinský vyšetřovací tým, který do Prahy dorazí, dodal premiér.

O události na velvyslanectví informovali vládu ve čtvrtek ministr zahraničí Jan Kohout a vnitra Martin Pecina.

"Dostali jsme potvrzující informaci, že nejsou žádné indicie, které by nasvědčovaly jakoukoliv spojitost s nějakým teroristickým záměrným činem," řekl Rusnok. "Především je to nešťastná, tragická událost, že se to stalo. Vyjadřujeme hlubokou soustrast rodině (zemřelého velvyslance) a palestinské samosprávě," uvedl premiér.

Vláda podle něj nebude k vyšetřování dávat žádná stanoviska. "Probíhá řádné vyšetřování příslušných orgánů českých, probíhá také spolupráce s palestinskou stranou, která již pověřené lidi vyslala do Prahy," řekl Rusnok.

Palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál zemřel po středečním výbuchu trezoru, který byl majetkem ambasády. Čeští lékaři provedou pitvu diplomata. Kriminalisté pokračují ve výsleších svědků a zkoumají trezor a látku, která v objektu budoucí palestinské ambasády v Praze - Suchdole vybuchla.

Do Prahy kvůli neštěstí dorazil zástupce palestinského ministerstva zahraničí, další představitelé se do Prahy chystají.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy