Za smrt tří policistů dva roky vězení

Tomáš Fránek
15. 5. 2006 11:30
Brno - Nejvyšší soud posvětil postup opavských soudců, kteří loni z vězení podmínečně propustili muže, který při něhodě zabil tři lidi.

Českotěšínský podnikatel Zdeněk Bulawa v říjnu 2003 projížděl ve svém mercedesu městem rychlostí 127 kilometrů za hodinu a narazil do policejní felicie, která vyjížděla z vedlejší silnice.

Tři policisté, kteří byli v autě, nehodu nepřežili. Podle soudu i oni porušili dopravní předpisy.

Po nehodě Bulawovi naměřili v krvi 1,29 promile alkoholu. Bulawu, který před nehodou více než třicetkrát porušil dopravní předpisy, soud poslal do vězení na čtyři roky.

Po dvou letech ve vazbě a ve vězení ho ale soud loni v říjnu podmínečně propustil na svobodu.

Povede řádný život

To se ale nelíbilo ani pozůstalým po mrtvých policistech, ani ministru spravedlnosti, který podal stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu.

Podle matky jednoho ze zemřelých policistů Jaroslavy Rusnokové lidem nahrávají současné zákony. "Mě už velmi zlomilo, jak se stát a soudci zachovali při rozsudku. Panu Bulawovi jsem už dnes odpustila, protože jsem věřící. Ale náš stát a jeho zákony jsou špatné," kritizovala loni propuštění Bulawy.

Opavský soud ve svém rozhodnutí o podmínečném propuštění Bulawy z vězení uvedl, že svým chováním a plněním povinností prokázal polepšení. Podle soudu byl také potrestán zákazem řízení motorových vozidel na dobu 10 let.

Podle rozhodnutí soudu tím mělo být obviněnému zamezeno v páchání trestné činnosti a dalo se čekat, že v budoucnu povede řádný život.

Nesplněné podmínky

Ministr Pavel Němec ale ve své stížnosti uvedl, že pro propuštění z vězení byla splněna pouze jedna podmínka: Bulawa ve vězení prokázal polepšení. Předpoklad, že v budoucnu povede řádný život, byl podle Němcovy stížnosti lichý.

"Měl 33 záznamů pro dopravní přestupky, a to v průběhu let 1993 až 2000, a dále byl rozsudkem Okresního soudu v Přerově odsouzen pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. To dokumentuje jeho negativní přístup k dodržování soudních rozhodnutí," uvedl ministr ve stížnosti.

Nejvyšší soud ale stížnost zamítl s tím, že soudci okresního soudu v Opavě zákon neporušili. Opavský soud podle Nejvyššího soudu řádné zhodnotil veškeré důkazy, které měl k dispozici.

Navíc podle soudců Nejvyššího soudu byla Bulawovi uložena dostatečně dlouhá zkušební doba pro podmíněné propuštění z vězení.

"Pokud by obviněný v průběhu zkušební doby nevedl řádný život, soud rozhodne (popřípadě již během zkušební doby), že se zbytek trestu vykoná. Právě tato maximální zkušební doba a trest zákazu činnosti uložený v maximální výměře výrazně mohou přispět k tomu, že obviněný v budoucnu povede řádný život," uvedli soudci Nejvyššího soudu, které nyní zveřejnili.

Přes zákaz měl řidičák

Bulawa ale po propuštění z vězení v říjnu minulého roku dlouho řádný život nevedl, na svobodě pobyl jenom tři měsíce a skončil ve vazbě.

Společně s dalšími dvěma muži byl totiž obviněn ze sedmdesátimilionových daňových úniků při obchodování s alkoholem. "Bude-li obviněným prokázána vina, hrozí jim až dvanáctiletý trest odnětí svobody," sdělila ČTK mluvčí finanční policie Lucie Uhlířová.

Policisté přitom při zatýkání našli u Bulawy řidičský průkaz, který vzhledem k desetiletému zákazu řídit auto už dávno neměl mít.

 

Právě se děje

Další zprávy