Za smrt Roma na policii zaplatí Česko 500 tisíc korun

Tomáš Fránek
16. 2. 2012 12:23
Evropský soud trestá Českou republiku za vyšetřování smrti mladého muže

Brno - Česko zaplatí půl milionu korun za to, že v roce 2002 špatně vyšetřilo smrt třiadvacetiletého Roma Vladimíra Pechy.

Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva.

Pecha zemřel v červnu 2002 na policejní stanici v Brně poté, co byl vyslýchán kvůli podezření z krádeže. Jde o jeden z nejvyšších trestů, ke kterému bylo Česko v případě jednotlivce u soudu pro lidská práva odsouzeno.

Evropský soud pro lidská práva tak na základě stížnosti rozhodl, že české orgány nedostatečně prošetřily okolnosti, za kterých v červnu 2002 na policejní stanici v Brně mladý muž zemřel.

Jak se to stalo?

Podle evropského soudu navíc k úmrtí vůbec nemuselo dojít, pokud by jej policisté nevedli po schodišti, kde nejsou mříže na oknech, nebo pokud by tohoto 58 kilogramů vážícího romského mladíka lépe hlídali. 

"Soud tak dospěl k názoru, že došlo k porušení práva pana Pechy na život a pozůstalým přiznal odškodné ve výši 20 tisíc eur," řekl předseda Ligy lidských práv David Zahumenský.

Právě Liga lidských práv se případem začala zabývat poté, co se na ni obrátila družka Vladimíra Pechy.

Pecha byl v červnu 2002 zadržen policisty pro podezření, že odcizil videorekordér, a eskortován na policejní stanici v Brně - Králově Poli. O několik hodin později ho po osmimetrovém pádu z okna policejní stanice odvezla sanitka do nemocnice, kde zraněním podlehl.

Podle Ligy lidských práv už po deseti letech není možné zjistit, co přesně se tehdy na policejní stanici stalo.

Chyby ve vyšetřování

Od samého začátku ale případ vyšetřoval nesprávný úřad, policejní oddělení pro kontrolu a stížnosti, a nikoliv inspektorát ministerstva vnitra.

Inspektorát začal věc vyšetřovat teprve poté, až poškozená strana podala trestní stíhání. Inspektorátu trvalo čtyřicet dní, než provedl krátké výslechy tří policistů a než pořídil tři snímky místa incidentu pět dní poté, co k němu došlo, což umožnilo inspektorátu, aby vyšetřování zrušil.

"Otázky pro kriminologa provádějícího pitvu nezahrnovaly například to, zda měl pan Pecha  potrhané oblečení nebo zda některá ze zranění by mohla svědčit pro to, že vůči němu bylo použito násilí," uvedli zástupci ligy. Podle nich měl chyby i znalecký posudek.

Policie i ministerstvo vnitra několikrát potvrdily, že vyšetřování bylo podle jejich zjištění v pořádku a mladý muž měl spáchat sebevraždu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy