Za smrt Roma na policii zaplatí Česko 500 tisíc korun

Tomáš Fránek
16. 2. 2012 12:23
Evropský soud trestá Českou republiku za vyšetřování smrti mladého muže

Brno - Česko zaplatí půl milionu korun za to, že v roce 2002 špatně vyšetřilo smrt třiadvacetiletého Roma Vladimíra Pechy.

Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva.

Pecha zemřel v červnu 2002 na policejní stanici v Brně poté, co byl vyslýchán kvůli podezření z krádeže. Jde o jeden z nejvyšších trestů, ke kterému bylo Česko v případě jednotlivce u soudu pro lidská práva odsouzeno.

Evropský soud pro lidská práva tak na základě stížnosti rozhodl, že české orgány nedostatečně prošetřily okolnosti, za kterých v červnu 2002 na policejní stanici v Brně mladý muž zemřel.

Jak se to stalo?

Podle evropského soudu navíc k úmrtí vůbec nemuselo dojít, pokud by jej policisté nevedli po schodišti, kde nejsou mříže na oknech, nebo pokud by tohoto 58 kilogramů vážícího romského mladíka lépe hlídali. 

"Soud tak dospěl k názoru, že došlo k porušení práva pana Pechy na život a pozůstalým přiznal odškodné ve výši 20 tisíc eur," řekl předseda Ligy lidských práv David Zahumenský.

Právě Liga lidských práv se případem začala zabývat poté, co se na ni obrátila družka Vladimíra Pechy.

Pecha byl v červnu 2002 zadržen policisty pro podezření, že odcizil videorekordér, a eskortován na policejní stanici v Brně - Králově Poli. O několik hodin později ho po osmimetrovém pádu z okna policejní stanice odvezla sanitka do nemocnice, kde zraněním podlehl.

Podle Ligy lidských práv už po deseti letech není možné zjistit, co přesně se tehdy na policejní stanici stalo.

Chyby ve vyšetřování

Od samého začátku ale případ vyšetřoval nesprávný úřad, policejní oddělení pro kontrolu a stížnosti, a nikoliv inspektorát ministerstva vnitra.

Inspektorát začal věc vyšetřovat teprve poté, až poškozená strana podala trestní stíhání. Inspektorátu trvalo čtyřicet dní, než provedl krátké výslechy tří policistů a než pořídil tři snímky místa incidentu pět dní poté, co k němu došlo, což umožnilo inspektorátu, aby vyšetřování zrušil.

"Otázky pro kriminologa provádějícího pitvu nezahrnovaly například to, zda měl pan Pecha  potrhané oblečení nebo zda některá ze zranění by mohla svědčit pro to, že vůči němu bylo použito násilí," uvedli zástupci ligy. Podle nich měl chyby i znalecký posudek.

Policie i ministerstvo vnitra několikrát potvrdily, že vyšetřování bylo podle jejich zjištění v pořádku a mladý muž měl spáchat sebevraždu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 52 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy