Za propuštění z detence v Česku dali tisíce eur. Jeden zůstal zavřený, druhého vyhostili do Iráku

Martin Biben
4. 3. 2016 0:00
Dvojice uprchlíků z Iráku se v Česku patrně stala obětí podvodníka. Překladateli zaplatili tisíce eur za příslib, že budou propuštěni z detenčního zařízení. Místo toho jeden z nich za mřížemi strávil půl roku, druhého dokonce vyhostili zpět do Iráku. Případem se zabývá policie pro podezření z podvodu.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha/Teplice - Nelegální obchod s uprchlíky se už v Česku nejspíš netýká jen převaděčství. Rodiny dvou iráckých uprchlíků tvrdí, že zaplatily dohromady skoro tři a půl tisíce eur za brzké propuštění z obávaného českého detenčního zařízení. Zbytečně.

Jeden z nich nakonec pobyl v táborech s ostnatými dráty skoro půl roku, druhý byl dokonce nedávno vrácen do Iráku. Společně kvůli tomu podali trestní oznámení na překladatele, kterému za zprostředkování propuštění na svobodu zaplatili. S pomocí českých právníků ho obviňují z podvodu.

"Oba mají doklady o odeslání peněz i další důkazy, které teď nebudeme zveřejňovat. Podvod, jehož byli oběťmi, ty materiály potvrzují,“ řekla právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům Beáta Matheová.

Slíbil protekci a právníka

Libanonský tlumočník ve službách české policie Walid Mreihil podle dokumentů nabídl oběma mužům zprostředkování propuštění do dvou týdnů. Uprchlíkům za peníze slíbil protekci u policie a dobrého právníka. Asi čtyřicetiletý uprchlík z Bagdádu, který si nepřál zveřejnit své jméno, tlumočníkovi poté prostřednictvím svého bratra žijícího ve Švédsku zaplatil 2250 eur.

Výsledek se však nedostavil. V české detenci, nejprve v Bělé-Jezové, později v Drahonicích, nakonec strávil skoro půl roku. Ke všemu ho dokonce na konci února deportovali zpět do Iráku.

Ze země čtyřicetiletý muž odešel kvůli pronásledování šíitskými milicemi. „Spolupracoval jsem s americkou firmou, oni se mi pak pokusili unést syna. Chytili je, ale po čtyřech letech je pustili a vyhrožování začalo znovu,“ řekl.

Druhý podvedený je třicetiletý Kurd z Bagdádu, který říká, že kvůli pronásledování šíitskými milicemi přišel o malého syna. Jeho v Iráku pobývající manželka zaplatila zhruba poloviční sumu - 1200 eur. Ani on se žádné protislužby nedočkal a z detence se dostal na svobodu až na konci února jen díky tomu, že se české policii nepodařilo potvrdit jeho totožnost. Navíc uplynula lhůta pro jeho zadržení. Kde je nyní, není známo. Nejspíš se pokusil dostat za svým bratrem do Finska.

Případ vyšetřuje mladoboleslavská policie

Trestní oznámení podala pražská advokátní kancelář Martiny Houžvové na lounské okresní státní zastupitelství. Vyšetřování případu potvrdila policie. „Nabráno to bylo, podle územní příslušnosti případ šetří v Mladé Boleslavi,“ uvedla tisková mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

Vyjádření překladatele Walida Mreihila, který žije v Teplicích, se nepodařilo získat. Na muže, který je podle obchodního rejstříku spolumajitelem firmy SAMA Dubai, neexistuje veřejný kontakt, firma nikde neuvádí svůj telefon ani e-mail.

Redaktor její sídlo, kam si pouze nechá posílat poštu, ve čtvrtek dopoledne navštívil a hovořil s právníkem Janem Vrzalou, který sídlí na stejné adrese a Mreihilovi kontakt a nabídku na vyjádření doručil. Redakce navíc oslovila Mreihila prostřednictvím dalšího právníka, který je s ním v kontaktu. Tlumočník ale na nabídku vyjádření či rozhovoru nereagoval.

Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa o uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy