Zákaz fotbalu nebo půlroční vězení. Komunisté chtějí opět trestat příživnictví, návrh je ve sněmovně

Lukáš Prchal Barbora Němcová Lukáš Prchal, Barbora Němcová
Aktualizováno 3. 2. 2017 14:51
KSČM předložila návrh novely trestního zákoníku, do nějž chce opět zavést trestný čin příživnictví. Ten před rokem 1989 komunisté často zneužívali k trestání disidentů. Za příživnictví nyní 30 poslanců, kteří návrh předkládají, navrhují pokuty, obecně prospěšné práce i půlroční vězení.
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: ČTK

Praha – Komunisté předložili novelu trestního zákoníku, do nějž chtějí vrátit i trestný čin příživnictví. Potrestán by byl ten, kdo se soustavně vyhýbá práci a žije na úkor druhých, potažmo státu. Strana zavedení paragrafu, který byl hojně zneužíván za minulého režimu, odůvodňuje tím, že "reaguje na vážný problém ve společnosti".

Za příživnictví navrhuje KSČM trest obecně prospěšných prací, propadnutí majetku a pokutu, ale také zákaz činnosti, zákaz pobytu na území České republiky, zákaz vstupu na kulturní či sportovní události, odebrání řidičského průkazu, ztrátu titulu nebo vojenské hodnosti a vyhoštění nebo až půlroční vězení.

Že by se jednalo o návrat komunistického práva, ale strana vyvrací. "Nejde o navrácení původního trestného činu příživnictví do trestního práva, ale nově formulovanou skutkovou podstatu trestného činu," vysvětluje.

Příživník má být ten, kdo žije na úkor nejen státu, ale například i rodiny, firmy nebo společnosti. "Nejde o jednotlivý čin nebo úkon, ale o soustavnou činnost," upřesňuje strana.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na otázky Aktuálně.cz upřesnil, že příživníkem může být třeba člověk, který neplatí výživné. "Bydlí u ženy, ona ho živí, jsou rozvedení a on se nechce vystěhovat. Nechce si najít práci a bude se vydávat za umělce, který bude chodit na vernisáže a klábosit nesmysly, ale žije z prostředků toho druhého," popsal.

"Je to klasický příklad toho, co se v této společnosti děje," doplnil šéf komunistů. Popřel ale, že by se navrhovaný paragraf měl týkat umělců. "Je to člověk, který žije na dávkách dlouhodobě a na úkor jiného. Nedělá a nechce přijmout práci," dodal.

Příživnictví bylo trestným činem už za minulého režimu. Oficiálním cílem bylo trestat ty, kteří se neživili poctivě. Paragraf byl ale zneužíván pro trestání disidentů včetně nekonformních umělců.

 

Právě se děje

před 4 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy