reklama
 
 

Za přetočený tachometr odpovídá bazar, smlouvě navzdory

29. 7. 2012 8:43
Trestní stíhání proti prodejci lze zahájit, i když se ve smlouvě zříká odpovědnosti

Praha - Za přetočený tachometr u ojetých automobilů v bazarech odpovídá prodejce, a to i v případě, že se ve smlouvě odpovědnosti výslovně zříká. Právně vzato ji totiž ani vyloučit nemůže.

Nechat si přetočit tachometr je v Česku legální, prodej auta s nepravdivými informacemi o počtu najetých kilometrů už nikoli. Podle údajů společnosti Cebia, která se zabývá stavem ojetých vozidel, jsou ale až dvě pětiny vozů nabízené se stočeným tachometrem.

Pokud zákazník zjistí, že auto má najeto i o několik desítek tisíc kilometrů více, zpravidla odstupuje od smlouvy. Když to ve čtrnáctidenní lhůtě nestihne, může na prodejce podat trestní oznámení.

"V případě spotřebitelských smluv o prodeji motorového vozidla prodávající, který je profesionálním podnikatelem v oboru prodeje motorových vozidel, nemůže ani výslovnou dohodou s kupujícím, který je spotřebitelem, předem vyloučit nebo omezit svoji odpovědnost za vadu vozidla spočívající v nesprávné informaci o počtu tímto vozidlem ujetých kilometrů uvedeném na tachometru," uvádí advokát Petr Balabán.

"Pokud by takové ujednání kupní smlouva uzavřená se spotřebitelem obsahovala, je podle ustanovení § 56 odst. 3 písm. b) občanského zákoníku takové ujednání neplatné," dodává.

Kupující se v takovém případě může bránit tím, že dané ustanovení pro něj přestavuje značnou nerovnováhu v právech.

"Jestli by taková obrana ale byla ve finále účinná, je na soudech," říká Tomáš Beran z právní poradny serveru Autoweb.cz s tím, že dokud se takový případ s touto argumentací k soudům nedostane, nelze odhadovat výsledek.

Samotný prodej vozu s přetočeným tachometrem lze ale kvalifikovat jako trestný čin, buď jako podvod, nebo poškozování spotřebitele. Prodávajícímu hrozí peněžitý trest, zákaz činnosti, v krajním případě až tříleté vězení.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Prodej ojetých aut.

autor: Jana Černá | 29. 7. 2012 8:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama