Za předražené léky mohou vlády ČSSD, tvrdí ministerstvo

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
8. 4. 2009 18:15
SÚKL neupravil výše úhrad léků, porušil tím zákon
Pavel Hroboň, náměstek ministra pro zdravotní pojištění
Pavel Hroboň, náměstek ministra pro zdravotní pojištění | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Za to, že z balíku peněz na zdravotnictví unikají miliardy na léky, může vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Tvrdí to alespoň náměstek ministerstva zdravotnictví Pavel Hroboň.

O vinu bychom se měli podělit všichni rovným dílem, zní prozměnu z úst ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromíra Gajdáčka.

Oba muži reagovali na skutečnost, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nesplnil svou zákonnou povinnost a neopravil úhrady všech léků. Tedy tu část, kterou pojišťovny za léky platí. Na chybu, která stojí stát miliardy, upozornil exkluzivně online deník Aktuálně.cz tento týden.

Za nedbalost dvě miliardy

Změna se měla týkat všech přípravků, které smějí čeští lékaři předepisovat svým pacientům a na které alespoň nějakým dílem přispívá pojišťovna.

Jak je to s úhradami léků

Co říká zákon:

  • SÚKL musí pravidelně kontrolovat nejméně 1x ročně výši úhrad léků a potravin pro zvláštní lékařské účely a podmínky úhrady
  • pokud lze úhradu snížit a zefektivnit systém, SÚKL je povinen to udělat
  • zákon je platný od 1. ledna 2008

Kolik léků SÚKL zrevidoval:

  • doposud zrevidovaných je 150 léků
  • dalších asi tisíc léků je ve správním řízení
  • zbývá určit nové úhrady u 6 tisíce léků
  • v Čeksu existuje 8 600 léků hrazených z pojištění 

Odhady úspor a ztrát:

  • přehodnocení cen léků (SÚKL stihl) ušetřilo pacientům 1,64 mld. Kč a zdravotním pojišťovnám 1,14 mld. Kč
  • revize úhrad (toho, co zaplatí za lék pojišťovna) ušetřilo odhadem 0,5 mld. Kč
  • ČLK a farmaceuti odhadují ztrátu 2 mld. Kč kvůli nedodržení zákona

 

Česku tím vznikly obrovské škody. Ekonomický poradce České lékařské komory Jindřich Graf je odhadl na dvě miliardy. "A to jsem velice přízemní," řekl.

Na jeho stranu se přidala i Česká asociace farmaceutických firem. "Je fakt, že Státní ústav pro kontrolu léčiv loni neprovedl revizi u devadesáti procent léků," potvrdila deníku Aktuálně.cz její místopředsedkyně Renata Horká.

Jedinými dvěma skupinami léků, kterými se podle ní SÚKL zabýval, byly právě medikamenty na srdce a vysoký tlak a léky na psychiku. Zdravotní péče se tak údajně obrovsky prodraží.

Za nic nemůžeme

Ministerstvo zdravotnictví, pod které úřad spadá, se proto nyní brání: My za nic nemůžeme, za nic nemůže ani úřad. Všichni byli v časovém presu. Takový úkol se během jednoho roku zvládnout nedá.

Dvě miliardy, na kterých se shodli někteří odborníci, navíc podle ministerstva nejsou pravdivé. Žádný svůj vlastní odhad ztrát ale úředníci nenabídli. Podle Pavla Hroboně se žádné takové číslo spočítat nedá. "Mění se kurz koruny, mění se všechno, nevím, jak bychom to počítali," řekl.

Přiznal ale, že SÚKL z 8,5 tisíce přípravků zkontroloval a opravil jen 150. U tisícovky léků správní řízení sice zahájil, ale nedokončil. Do letošního roku mu ještě zbývá opravit dalších 6 tisíc medikamentů, na které doposud nikdo ani nesáhl.

Šest let nečinnosti

"Už od vstupu České republiky do Evropské unie měl stát čas na to, aby zpracoval patřičné zákony a směrnice, které unie požaduje pro stanovení cen léků. Nikdo ale neudělal vůbec nic," řekl Pavel Hroboň.

Česko se totiž ke změně systému, jak určovat ceny léků, zavázalo už tehdy. Tedy před šesti lety. Vyžaduje to evropská legislativa. Nový systém vyžaduje, aby se ceny léků určovaly ve správním řízení.

 

Do konce roku 2007 ale stále platil systém výhradně český - ceny kapek a pilulek určovala takzvaná léková komise. Tedy skupina lidí, kteří zasedali na ministerstvu financí. Na cenách jednotlivých léků se dokázali dohodnout během několika hodin. O úhradách se zase rozhodovalo na ministerstvu zdravotnictví.

"Výsledkem pak byla sice jedna žlutá kniha, velmi snadno přístupná a přehledná, ale nikdo se nikdy nedozvěděl, jakým způsobem se ceny v ní uvedené tvořily," přidal ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Systém už máme, i když složitý

Dnes konečně stát pravidla podle evropských požadavků vytvořil. Ušil je ale horkou jehlou, ke stolu totiž ministerští úředníci zasedli až v okamžiku, kdy jim hrozila za nedodržení smluv žaloba z evropského soudu.

"Nyní ho tedy máme. Je pravda, že jsme ho vytvořili trochu složitější, než mají další země, ale to je prostě daň za průhlednost systému," řekl Hroboň.

Nyní se podle něj úředníci učí s novým systémem pracovat. "Neměli doposud žádné podklady z minulých let. Systém je totiž naprosto nový. Navíc možnost odvolání celý proces poměrně dost protahuje," hájil úředníky SÚKLu Hroboň.

Úřady se hájí se navzájem

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: aktualne.cz

Za úřad se postavily i některé pojišťovny.

 

"Vinu bychom si měli rozdělit všichni rovným dílem," řekl deníku Aktuálně.cz Gajdáček. I pojišťovny podle něj teprve hledají v novém systému svou úlohu.

"My samozřejmě víme, že tady došlo ke zdržení. Naštěstí z hlediska nákladů na léky jsme tady měli významný vliv regulačních poplatků na začátku loňského roku. Spoléháme, že to SÚKL v letošním roce dožene," vyjádřil se také šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Všeobecná zdravotní pojišťovna jako jediná přiznala, že už se v listopadu loňského roku na SÚKL sama obracela. Doporučila mu zpracovat alespoň několik skupin léků, kterých se každoročně spotřebuje za více než sto milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy