Za prázdninové útěky dětí z domova mohou neshody rodičů i touha zažít dobrodružství, tvrdí psycholog

Barbora Němcová Barbora Němcová
30. 7. 2017 9:44
Důvody pro útěk dětí z domova se v průběhu roku mění. Zatímco během školy jsou nejčastějším motivem špatné známky či problémy při studiu, o prázdninách stojí za útěky hlavně neshody rodičů. Ty mohou vyústit i tak, že dítě uteče z domu, aby trávilo prázdniny či dovolenou s druhým rodičem. Ten navíc může dítěti při útěku i napomáhat. O prázdninách Linka bezpečí denně registruje zhruba jeden telefonát, který se týká útěku z domu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Útěky dětí z domovů nejsou nic neobvyklého. O prázdninách se ale mění jejich důvody. Odpadají problémy se školou a se známkami a jedním z nejčastějších důvodů se stávají neshody mezi rodiči. To se týká především dětí žijících v nekompletních rodinách.

"Často se nedaří najít souhru v tom, jak se rodiče o děti o prázdninách podělí. Může se stát i to, že si jeden z rodičů může děti bez souhlasu toho druhého dokonce vzít," vysvětluje odborník na dětskou psychologii Jaroslav Šturma.

Narážel i na nedávný útěk čtrnáctiletého chlapce s jeho dvouletou sestrou do Maďarska. Podle něj není příliš časté, že by se děti takto samy bez pomoci vydaly za hranice. "Spíš to bývá tak, že zaúčinkuje nějaký dospělý, který si chce vzít děti na dovolenou a nenašel shodu s tím druhým rodičem," myslí si Šturma.

Takový útěk dítěte z domova za pomoci druhého rodiče lze označit za únos. "Děti se v tom nemusí úplně orientovat, nemusí respektovat právní realitu a soudní rozhodnutí," dodává Šturma a zároveň upozorňuje, že podobné jednání je velmi riskantní a nebezpečné, a to jak pro děti, tak pro rodiče.

Slova psychologa potvrzuje i vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. "Hlavním důvodem útěků, který registrujeme, jsou rodinné vztahy, což mohou být neshody nebo rozvody," vyjmenovává.

Žádný významný nárůst telefonátů na Linku bezpečí ale o prázdninách neregistrují. "O prázdninách vedeme zhruba jeden hovor o útěku denně," dodává Porubský s tím, že odpadávají telefonáty kvůli problémům ve škole. Polovina telefonátů se týká týrání nebo zneužívání.

Dalším důvodem útěku z domu, především o prázdninách, může být také nuda, osamělost či touha po dobrodružství. "Zejména s rostoucím věkem, když se blíží puberta, nebo pokud je narušena komunikace s jedním či oběma rodiči, se může něco takového celkem snadno přihodit," doplňuje Šturma další časté důvody útěku.

Prevence podobných prázdninových útěků je podle psychologa především ve správné komunikaci mezi rodiči a také dítětem. "Rodiče by si měli být vědomi toho, že jsou otec a matka. Měli by spolupracovat a navzájem se o dětech informovat," uzavírá.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy