Za prázdninové útěky dětí z domova mohou neshody rodičů i touha zažít dobrodružství, tvrdí psycholog

Barbora Němcová Barbora Němcová
30. 7. 2017 9:44
Důvody pro útěk dětí z domova se v průběhu roku mění. Zatímco během školy jsou nejčastějším motivem špatné známky či problémy při studiu, o prázdninách stojí za útěky hlavně neshody rodičů. Ty mohou vyústit i tak, že dítě uteče z domu, aby trávilo prázdniny či dovolenou s druhým rodičem. Ten navíc může dítěti při útěku i napomáhat. O prázdninách Linka bezpečí denně registruje zhruba jeden telefonát, který se týká útěku z domu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Útěky dětí z domovů nejsou nic neobvyklého. O prázdninách se ale mění jejich důvody. Odpadají problémy se školou a se známkami a jedním z nejčastějších důvodů se stávají neshody mezi rodiči. To se týká především dětí žijících v nekompletních rodinách.

"Často se nedaří najít souhru v tom, jak se rodiče o děti o prázdninách podělí. Může se stát i to, že si jeden z rodičů může děti bez souhlasu toho druhého dokonce vzít," vysvětluje odborník na dětskou psychologii Jaroslav Šturma.

Narážel i na nedávný útěk čtrnáctiletého chlapce s jeho dvouletou sestrou do Maďarska. Podle něj není příliš časté, že by se děti takto samy bez pomoci vydaly za hranice. "Spíš to bývá tak, že zaúčinkuje nějaký dospělý, který si chce vzít děti na dovolenou a nenašel shodu s tím druhým rodičem," myslí si Šturma.

Takový útěk dítěte z domova za pomoci druhého rodiče lze označit za únos. "Děti se v tom nemusí úplně orientovat, nemusí respektovat právní realitu a soudní rozhodnutí," dodává Šturma a zároveň upozorňuje, že podobné jednání je velmi riskantní a nebezpečné, a to jak pro děti, tak pro rodiče.

Slova psychologa potvrzuje i vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský. "Hlavním důvodem útěků, který registrujeme, jsou rodinné vztahy, což mohou být neshody nebo rozvody," vyjmenovává.

Žádný významný nárůst telefonátů na Linku bezpečí ale o prázdninách neregistrují. "O prázdninách vedeme zhruba jeden hovor o útěku denně," dodává Porubský s tím, že odpadávají telefonáty kvůli problémům ve škole. Polovina telefonátů se týká týrání nebo zneužívání.

Dalším důvodem útěku z domu, především o prázdninách, může být také nuda, osamělost či touha po dobrodružství. "Zejména s rostoucím věkem, když se blíží puberta, nebo pokud je narušena komunikace s jedním či oběma rodiči, se může něco takového celkem snadno přihodit," doplňuje Šturma další časté důvody útěku.

Prevence podobných prázdninových útěků je podle psychologa především ve správné komunikaci mezi rodiči a také dítětem. "Rodiče by si měli být vědomi toho, že jsou otec a matka. Měli by spolupracovat a navzájem se o dětech informovat," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy