Za prázdné budovy platí miliony. Vyplatí se to, říkají

Eliška Bártová Eliška Bártová
30. 8. 2010 6:00
Za dalších 6 milionů si resort spravedlnosti nechal zpracovat odborné studie
V pustém areálu je čtrnáct budov
V pustém areálu je čtrnáct budov | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Oplocený areál se 14 budovami na okraji Hostivice u Prahy nepřetržitě střeží ostraha se psy. Rozlehlý objekt patří ministerstvu spravedlnosti, které jej však dodnes nevyužívá.

Ročně přitom na jeho provoz, ostrahu a služby vydá přes 3,5 milionů korun. Dalších šest milionů korun investovalo na odborné studie, jak s objektem naložit.

Navzdory tomu všemu si chce ministerstvo opuštěný areál ponechat.

Nepovažujeme to za plýtvání, uvedl vedoucí tiskového oddělení úřadu Jiří Hovorka. "Areál by měl být využit jako sklad pro věci zabavené pražskými a středočeskými soudy, dále pak jako úložiště spisů především pražské justice."

V ideálním případě může prý ministerstvo ušetřit, protože si soudy nebudou muset do budoucna skladové prostory draze pronajímat. "Například Městský soud v Praze platí za pronájem prostorů 2,2 milionů korun ročně," říká Hovorka.

Jenže než k tomu dojde a hostivický arál začne být používán, uplyne ještě podle vyjádření ministerstva "delší časový úsek".

Studie ex post

Budovy rozkládající se na 23 tisících metrech čtverečných získal resort spravedlnosti na konci loňského roku od ministerstva obrany. Vojáci objekt nepotřebovali.

V té době vedení ministerstva spravedlnosti řešilo, kde uskladnit narůstající počet spisů městského státního zastupitelství. Zpočátku se zdálo, že bude možné bez velkých investic využít jako sklady dvě ze čtrnácti budov, a tak v únoru roku 2009 převzalo ministerstvo spravedlnosti objekt do správy.

Teprve poté si zadalo studii využitelnosti.

Zakázku za 3,4 miliony korun získala soukromá firma Fabionn. Ta samá společnost pro ministerstvo zpracovala za 1,4 milionů korun také objemovou studii. Další 1,2 miliony korun zaplatilo ještě soukromé firmě Deltaplan za investiční záměr.

Plýtvání nebo úspora?

Ostraha přijde ministerstvo na 1,6 milionů korun ročně
Ostraha přijde ministerstvo na 1,6 milionů korun ročně | Foto: Ludvík Hradilek

Na výsledky studií však ministerstvo nečekalo, a smlouvu o převodu areálu uzavřelo dříve, než byly hotovy.

Dnes úřad tento krok vysvětluje tím, že i bez studií bylo zřejmé, že bude objekt využitelný.

"Studie měla za cíl navrhnout pouze cílové řešení včetně odhadu nákladů," vyjádřil se šéf tiskového oddělení Hovorka. "Od počátku však bylo zřejmé, že celý areál je z hlediska svého umístění i kapacity (jak stávající, tak i cílové) pro potřeby resortu vyhovující."

Náklady: 3,5 milionů za rok

Navzdory studiím a plánům za miliony však dodnes objekt leží ladem a zřejmě ještě dlouho dobu tak zůstane.

"Areál je v současné době částečně využíván k nárazovým akcím, například k parkování aut pro Probační a mediační službu," uvádí tiskové oddělení v odpovědi na otázky Aktuálně.cz. "Jeho plné využití je podmíněno provedením investičních akcí, jejichž realizace si vyžádá delší časový úsek."

Ročně přitom ministerstvo vydá jen za jeho ostrahu 1,6 milionů korun.

Přes milion pak zaplatí za topení plynem a dalších zhruba 300 tisíc za údržbu.

I s dalšími náklady tak ročně za nevyužívaný areál vyplatí ministerstvo téměř 3,5 milionů korun.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy