Za požár kostela v zahradě Kinských může žhářství či nedbalost, policie hledá svědky

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2020 13:00
Vyšetřovatelé od čtvrtečního rána zkoumají příčinu středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Vyšetřovatelé již vyloučili, že by mohlo jít o technickou závadu, nyní prověřují, zda nešlo o žhářství nebo nedbalost. Policisté hledají svědky požáru, zajímají je například fotografie či videozáznamy.

Požár ve středu odpoledne zasáhl spodní část dřevěného kostela i tři věže, šindelová střecha objektu se částečně propadla a konstrukce prohořela na trámy. Hasiči kostel dohasili v 18:40 a pak termokamerou dohledávali skrytá ohniska a dohasili je. Prostor ochladili, aby tam mohli vstoupit vyšetřovatelé. Ti na místo požáru dorazili ve čtvrtek ráno společně s pracovníky Technického ústavu požární ochrany.

Policisté hledají lidi, kteří se pohybovali v okolí kostela těsně před požárem. "Mají-li informace, fotky či videozáznamy, které by výraznou měrou přispěly k objasnění příčin požáru, prosíme, aby kontaktovali linku tísňového volání 158 nebo se osobně dostavili na kteroukoli policejní služebnu a svým svědectvím přispěli k objasnění případu," uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Příčina požáru zatím nebyla určena, vyšetřovatelé ale už vyloučili technickou závadu. Ve čtvrtek byli na místě vyšetřovatelé hasičů i kriminalisté, požářiště prohledal i pes cvičený na vyhledávání akcelerantů hoření. "Výsledky se vyhodnocují. Ve hře je stále nedbalost i úmyslné založení," dodal Rybanský. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ve čtvrtek uvedl, že podle vyšetřovatelů by požár mohl souviset s pohybem lidí bez domova.

Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929. Podle mluvčího pražských hasičů se protipožární předpisy vztahují na rok, kdy byl kostel postaven. "Ve chvíli, kdy není rekonstrukce, tak to takhle zůstává," dodal. Právě proto hasiči podle Kavky doporučují ochranu památek zrevidovat.

Pražský primátor Zdeněk Hřib na Twitteru uvedl, že kostel je potřeba co nejdříve obnovit, na jeho výstavbu Praha vypíše veřejnou finanční sbírku. Její vznik již schválilo vedení města, nyní se čeká na povolení ministerstva kultury.

"Jakmile sbírku povolí ministerstvo a bude možné přispívat, dám vědět! Věřím, že se na obnovu kostelíka společně složíme," napsal primátor.

Památkově chráněný objekt ze 17. století do parku přenesli za první československé republiky, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea. Na obnovu poničeného kostela vyhlásí magistrát veřejnou sbírku

Požáry v Česku v posledních letech poničily několik památek. Před třemi lety shořel dřevěný kostel ze 16. století v Gutech na Frýdecko-Místecku, škoda byla kolem 20 milionů korun. V dubnu 2002 plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové postavený také v 16. století. V březnu 2014 shořela rovněž dřevěná chata Libušín na Pustevnách v Beskydech, kterou na sklonku 19. století navrhl Dušan Jurkovič.

 

Právě se děje

Další zprávy