Za pokus o podplácení dostali bývalý krajský politik Horký a lobbistka Mrencová podmínku

ČTK ČTK
19. 4. 2017 10:02
Lobbistka Jana Mrencová a bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký si od soudu odnesli podmínky za pokus o podvod. Podle obžaloby chtěla Mrencová po Horkém peníze za to, že zařídí, aby o něm nevyšel článek, který by ho poškodil. Dvojice má zaplatit i pokutu ve výší 25 tisíc a 20 tisíc korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Cheb - Chebský okresní soud znovu uložil podmíněné tresty bývalému místostarostovi Mariánských Lázní Petru Horkému a lobbistce Janě Mrencové. Překvalifikoval ale trestný čin u Mrencové na pokus o podvod a u Horkého na pokus o podplácení. Podle obžaloby chtěla Mrencová po Horkém peníze za to, že zařídí, aby o něm nevyšel článek, který by ho poškodil.

Mrencová byla odsouzena k deseti měsícům s podmíněným odkladem na dva roky a k peněžitému trestu 25 tisíc korun. Horký dostal osmiměsíční trest s podmíněným odkladem na 18 měsíců. I on má zaplatit pokutu, v jeho případě ve výši 20 tisíc korun. Obhájce Mrencové se na místě odvolal, státní zástupce si nechal lhůtu na rozhodnutí.

Okresní soud už před rokem oběma uložil podmíněné tresty, tehdy ale za úplatkářství. Odvolací krajský soud případ vrátil do Chebu s tím, aby soud zvážil, zda nešlo o pokus o podvod. Soudce Jiří Kutílek výhradám krajského soudu vyhověl a skutek překvalifikoval. Zároveň proti předchozímu verdiktu snížil oběma délku trestu. Pokuta zůstala stejná. Obžalovaní k soudu nepřišli, chyběl i advokát Petra Horkého.

Případ vyšel najevo při vyšetřování jiné věci, když Horkému telefon odposlouchávala policie. Při odposleších zaznamenala mimo jiné i hovory mezi Mrencovou a Horkým o penězích pro novináře. S 20 tisíci korunami v hotovosti pak policie Horkého zadržela před schůzkou s Mrencovou.

Jenže při vyšetřování, ani u soudu se nepodařilo prokázat, že nějaký novinář skutečně připravoval článek o Horkém a že se Mrencová s nějakým novinářem v této věci spojila. I proto soudce Mrencovou odsoudil za pokusu o podvod. U Horkého zůstal trest za podplácení, ale jen ve stadiu pokusu.

Haškova falešná mluvčí

Oba obžalovaní se hájí tím, že peníze byly určeny na pokračování služeb, které Mrencové firma pro Horkého v minulosti opakovaně dělala. Šlo hlavně o propagaci a předvolební kampaň.

Jméno lobbistky Jany Mrencové, která se v politice pohybovala dlouho a měla úzké vztahy s mnoha významnými politiky, se objevilo v médiích i v souvislosti s její spoluprací s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Média ji označovala za jeho falešnou mluvčí, která pod pseudonymem Lucie Proutníková rozesílala e-maily s citacemi Haška a pozvánky na akce s jeho účastí. Hašek pak popřel, že by Proutníkovou znal, spolupráci s Mrencovou ale nepopřel.

 

Právě se děje

Další zprávy