Za podnikatele zaplatíme minimálně třetinu nájemného, slibuje Babiš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 5. 2020 21:32
Premiér Andrej Babiš oznámil, že vláda v příštích dnech projedná návrh, aby stát uhradil minimálně třetinu nájemného podnikatelům, kteří museli zavřít své podnikání kvůli šíření koronaviru. Jednalo by se o období od 12. března do konce června.
Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš | Foto: Vláda ČR

Třetinu nájemného by měl uhradit pronajímatel, třetinu nájemník a třetinu stát, sdělil iDNES.cz k placení nájemného za podnikatele premiér Andrej Babiš, který jednal tento týden o zmiňované podpoře s prezidentem Milošem Zemanem.  "Děláme maximum, abychom firmám pomohli. Budeme prodlužovat kurzarbeit. Přijdeme s návrhem odložení plateb sociálního pojištění, kdo si to bude přát," řekl Babiš

Jeho slova potvrdil místopředseda vlády Karel Havlíček, který je zároveň ministrem průmyslu a obchodu a také dopravy. Dosáhnout na podporu by měla nejen obchodní centra, ale i hospody, malé obchody nebo například kadeřnictví.

"Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, když se dohodne nájemník s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu, měli tím pádem zavřeno, na ty by se to vztahovalo," řekl serveru Havlíček. Vláda by to podle něj měla projednat příští týden, nejpozději 11. května. V tento den se v rámci uvolňování omezení mají otevřít mimo jiné obchodní centra.

"Z ekonomického hlediska lze takové opatření vítat. Na podpoře takto decimovaného podnikatele se ovšem podílí pronajímatel, takže stát, respektive daňový poplatník nepřebírá veškeré záchranné plnění. Stát zde mohl být přece jenom velkorysejší a podílet se na záchraně nikoli z jedné třetiny, ale z poloviny," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Havlíček upozornil, že existuje i možnost, aby se stát podílel na nájemném podnikatelů i více než třetinou. Podle něj by to mohla být až polovina, rozhodnout o tom ale musí vláda. V případě, že by stát hradil třetinu nájemného, stálo by to rozpočet zhruba tři miliardy korun. V případě poloviny by to byly čtyři miliardy korun.

"Navrhuji, aby to bylo za dobu od 12. března do 30. června, i když se ty prodejny či provozovny otevřou třeba 25. května. My říkáme, dejme jim to až do 30. června, protože je pravda, že i když otevřou, tak nebudou hned prodávat, křivka nárůstu bude pozvolná," uvedl Havlíček.

Větší podporu podnikatelů chtěla od vlády už dříve opozice. Například TOP 09 navrhovala, aby stát hradil 100 procent nájemného těm, kteří museli zavřít, a 80 procent těm, kteří měli omezené podnikání. 

Sněmovna nedávno upravila zákon tak, že firmy v pronajatých prostorách, které kvůli vládním opatřením proti epidemii koronaviru musely zavřít své provozy, mohou nájem za období od 12. března do 30. června splatit až do konce letošního roku. Podobné je to také u bydlení, kde podle zákona nájemníci nebudou moci dostat výpověď z bytu, pokud do konce července nebudou platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku opatření proti epidemii koronaviru bez příjmů. Dlužné nájemné ale mají zaplatit do konce letošního roku. Proti zákonu se postavila Asociace developerů ČR. Podle ní návrh zaseje do české ekonomiky druhotnou platební neschopnost.

Následně vláda přijala nařízení, podle kterého po dobu trvání mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru nebude možné zvyšovat nájemné bytů. Toto ovšem chtějí senátoři ODS a hnutí STAN zrušit u Ústavního soudu. Nelíbí se jim, že zmrazení cen není časově ohraničené, například koncem roku.

 

Právě se děje

Další zprávy