Za podíl na surové vraždě bezdomovce v Kladně si muž odpyká 16 let, jeho odvolání soud zamítl

ČTK ČTK
25. 4. 2017 8:50
Soud zamítl odvolání Josefa Řeháka, který se podílel na vraždě bezdomovce. Odpyká si tak 16 let ve vězení. Před Vánoci 2015 tři muži ukopali a ubili devětašedesátiletého bezdomovce přezdívaného Dědek. Při procesu na sebe vzájemně sváděli vinu a snažili se zlehčovat svůj podíl na vraždě, kterou neviděl žádný svědek. Další dva muži se proti trestu 16 a 15 let vězení neodvolali.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Brno - Za podíl na předloňské vraždě bezdomovce v Kladně si Josef Řehák odpyká 16 let ve vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud jako neopodstatněné, sdělila Pavlína Bočková, mluvčí Krajského soudu v Praze, který případ řešil jako první instance. Nejvyšší soud zatím odůvodnění nezpřístupnil.

Stejný trest jako Řehák dostal Petr Brejcha, o rok méně má ve vězení strávit Marek Zajac. Brejcha ani Zajac však dovolání nepodali. Řehákovi zbývá jako poslední mimořádný opravný prostředek ještě ústavní stížnost.

Nezaměstnaní muži devětašedesátiletého bezdomovce přezdívaného Dědek ukopali a udupali. Při procesu na sebe vzájemně sváděli vinu a snažili se zlehčovat svůj podíl na vraždě, kterou neviděl žádný svědek. Na botách a kalhotách všech tří mužů se ale našla bezdomovcova krev a DNA.

Bezdomovec přišel o život týden před Vánocemi v roce 2015 pod mostem v kladenském údolí Sítná. Řehák ani Zajac - rovněž bezdomovci - u soudu nevypovídali, policii však dříve řekli, že v daný den od rána popíjeli víno. V noci přišli pod most, kde Dědek spal a kam později dorazil i jejich mladší známý Brejcha.

Dál se verze obžalovaných liší: podle Řeháka a Zajace sledovali všichni tři film na mobilním telefonu, hluk probudil Dědka, ten začal nadávat a Brejcha ho ubil. Brejcha zase tvrdí, že na místo dorazil, až když už byl Dědek mrtvý.

Středočeský krajský soud původně Řehákovi uložil 18 let vězení, protože muž byl v minulosti trestán za majetkovou a násilnou trestnou činnost. Zajacovi vyměřil 16 let vězení, stejně jako Brejchovi. Vrchní soud v Praze pak částečně vyhověl Řehákovu a Zajacovu odvolání, když jim tresty o dva roky, respektive o jeden rok snížil.

 

Právě se děje

Další zprávy