Za pobodání desetileté školačky dostal narkoman 17 let

ČTK ČTK
7. 12. 2012 10:49
Nejvyšší soud potvrdil trest muži, který pobodal a znásilnil desetiletou dívku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Za pokus o vraždu a znásilnění desetileté dívky v Karviné si pachatel Michal Parai s konečnou platností odpyká 17 let ve vězení.

Nejvyšší soud (NS) odmítl jeho dovolání a potvrdil tak rozhodnutí soudů v Ostravě a Olomouci.

Podle rozsudku narkoman a čichač toluenu dívce zasadil celkem 18 bodných ran. Útok přežila jen díky rychlé pomoci záchranářů.

V dovolání k Nejvyššímu soudu obhajoba poukazovala na údajné rozpory mezi znaleckým posudkem soudního lékaře a výpovědí poškozené dívky.

Podle Paraie soudy hodnotily důkazy tendenčně - v jeho neprospěch. Uložený trest je podle dovolání nepřiměřeně přísný. Parai se domáhal změny právní kvalifikace z pokusu o vraždu na těžké ublížení na zdraví.

Nejvyšší soud ale rozsudek nijak nezměnil.

"Svým dovoláním obviněný zpochybňuje zjištěný skutkový stav a snaží se dovolací soud přesvědčit o své verzi skutkového děje, která je však v rozporu se skutkovým zjištěním soudu prvního stupně," stojí v usnesení, které vzešlo z neveřejného zasedání senátu.

Mladík skupinu čtyř dívek ve věku od deseti do 16 let přepadl loni v dubnu. Předtím se toulal městem a okolním lesem a čichal toluen. Vytáhl nože a začal na školačky pokřikovat. Když se dívky daly na útěk, rozběhl se za nimi. Dohonil tu nejmladší.

Několikrát školačku bodl do zad a boku. Když upadla na zem, strhl jí tepláky a kalhotky. Dál ji bodal a zároveň dívku nutil k orálnímu sexu. Takto ji trýznil asi pět minut, poté utekl zpět do lesa, kde strávil noc.

Policisté jej zatkli na konci dubna v bytě jeho matky.

Muž absolvoval jen sedm tříd základní školy a byl opakovaně pacientem psychiatrické léčebny kvůli závislosti. Podle odborníků je v jeho případě možnost nápravy velmi nízká.

K trestu se mu připočte ještě postih za dříve spáchané činy. Po sečtení obou trestů by tak měl strávit ve vězení 19,5 roku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy