Na protiuprchlické demonstraci střílel z pistole, soud mu dal 200 hodin prospěšných prací

Eliška Mainclová
19. 4. 2016 11:11
Mladíka, který na únorovém protestu střílel v davu protiimigrantských demonstrantů na Loretánském náměstí, čeká 200 hodin obecně prospěšných prací. Ty už soud Jiřímu Borovičkovi obviněnému z výtržnictví udělil ve zkráceném řízení, proti kterému státní zástupce podal odpor a navrhl i propadnutí použité plynové pistole. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 návrhu v úterním hlavním líčení vyhověla, státní zástupce si ponechal třídenní lhůtu na případné odvolání.
Jiří Borovička u soudu.
Jiří Borovička u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Dvě stě hodin obecně prospěšných prací a propadnutí zbraně, takový je trest, který dostal Jiří Borovička za to, že při únorové protiimigrační demonstraci v Praze střílel do vzduchu z plynové pistole. Jedenadvacetiletý dělník verdikt přijal a vzdal se práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Soudkyně Vlasta Langhamerová v rozsudku argumentovala okolnostmi, za kterých Borovička nejméně osmkrát vystřelil do vzduchu a narušil tak průběh shromáždění, kterého se účastnilo kolem 600 lidí. "Použití zbraně, byť plynové, na tak veřejném místě s tolika lidmi je naprosto nepřípustné," odůvodnila.

Jednadvacetiletý mladík si na únorový pochod odpůrců ilegální migrace, české vlády a Evropské unie vzal plynovou pistoli, kterou si koupil od známého pouhý týden předtím kvůli sebeobraně. Na demonstraci, kterou pořádala krajně pravicová Národní demokracie, přijel do Prahy sám. V průběhu pochodu z Vítězného náměstí se dostal do čela a při projevu Adama B. Bartoše vystoupil na pódium a se slovy "blaničtí rytíři jsou připraveni" nejméně osmkrát vystřelil.

Sám si celou situaci nevybavuje. "Je možný, že jsem to řekl, byl jsem v tu chvíli mimo, nikdy jsem nestál před tolika lidmi," uvedl ve výslechu před soudem a dodal, že je možné, že zopakoval Bartošova slova z projevu. Co se mohlo stát, si uvědomil až později, a šel se sám nahlásit. Borovička dosud nebyl trestně stíhán a několikrát zopakoval, že doufá, že už se nikdy neoctne před soudem, k čemuž soudkyně v závěrečném verdiktu také přihlížela.

Demonstrace Národní demokracie proběhla 6. února, ten den se v pražských ulicích sešli odpůrci ilegální migrace s podporovateli přijímání uprchlíků. Střelba Jiřího Borovičky se dostala k soudu jako jediný incident, zbytek potyček vyhodnotila policie jako přestupky. Ve vyšetřování zůstává útok na Autonomní sociální centrum Klinika, ke kterému došlo tentýž večer.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy