Na protiuprchlické demonstraci střílel z pistole, soud mu dal 200 hodin prospěšných prací

Eliška Mainclová
19. 4. 2016 11:11
Mladíka, který na únorovém protestu střílel v davu protiimigrantských demonstrantů na Loretánském náměstí, čeká 200 hodin obecně prospěšných prací. Ty už soud Jiřímu Borovičkovi obviněnému z výtržnictví udělil ve zkráceném řízení, proti kterému státní zástupce podal odpor a navrhl i propadnutí použité plynové pistole. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 návrhu v úterním hlavním líčení vyhověla, státní zástupce si ponechal třídenní lhůtu na případné odvolání.
Jiří Borovička u soudu.
Jiří Borovička u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Dvě stě hodin obecně prospěšných prací a propadnutí zbraně, takový je trest, který dostal Jiří Borovička za to, že při únorové protiimigrační demonstraci v Praze střílel do vzduchu z plynové pistole. Jedenadvacetiletý dělník verdikt přijal a vzdal se práva na odvolání, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Soudkyně Vlasta Langhamerová v rozsudku argumentovala okolnostmi, za kterých Borovička nejméně osmkrát vystřelil do vzduchu a narušil tak průběh shromáždění, kterého se účastnilo kolem 600 lidí. "Použití zbraně, byť plynové, na tak veřejném místě s tolika lidmi je naprosto nepřípustné," odůvodnila.

Jednadvacetiletý mladík si na únorový pochod odpůrců ilegální migrace, české vlády a Evropské unie vzal plynovou pistoli, kterou si koupil od známého pouhý týden předtím kvůli sebeobraně. Na demonstraci, kterou pořádala krajně pravicová Národní demokracie, přijel do Prahy sám. V průběhu pochodu z Vítězného náměstí se dostal do čela a při projevu Adama B. Bartoše vystoupil na pódium a se slovy "blaničtí rytíři jsou připraveni" nejméně osmkrát vystřelil.

Sám si celou situaci nevybavuje. "Je možný, že jsem to řekl, byl jsem v tu chvíli mimo, nikdy jsem nestál před tolika lidmi," uvedl ve výslechu před soudem a dodal, že je možné, že zopakoval Bartošova slova z projevu. Co se mohlo stát, si uvědomil až později, a šel se sám nahlásit. Borovička dosud nebyl trestně stíhán a několikrát zopakoval, že doufá, že už se nikdy neoctne před soudem, k čemuž soudkyně v závěrečném verdiktu také přihlížela.

Demonstrace Národní demokracie proběhla 6. února, ten den se v pražských ulicích sešli odpůrci ilegální migrace s podporovateli přijímání uprchlíků. Střelba Jiřího Borovičky se dostala k soudu jako jediný incident, zbytek potyček vyhodnotila policie jako přestupky. Ve vyšetřování zůstává útok na Autonomní sociální centrum Klinika, ke kterému došlo tentýž večer.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy