Za nehodu vlaku ve Studénce je už obviněno 10 lidí

Domácí Petra Sasínová, Domácí
19. 10. 2009 10:25
Vyšetřovatelé obvinili další šest zamětnanců stavebních firem.

Studénka - Policie obvinila dalších osm lidí z tragické nehody ve Studénce. V srpnu 2008 tam před projíždějící mezinárodní rychlík Comenius spadl rozestavěný most.

Jednu z nejtragičtějších nehod na železnici nepřežilo osm lidí, přes osmdesát jich bylo zraněno.

Policie teď obvinila další podezřelé, kteří podle výsledků vyšetřování za neštěstí nesou odpovědnost.

"Policie dnes ráno sdělila obvinění třem lidem z firmy ODS-Dopravní stavby Ostrava," potvrdil Aktuálně.cz Jindřich Vaněk, mluvčí této stavební firmy, která byla hlavním dodavatelem rekonstrukce mostu.

Dodal, že vyšetřovatel obvinil také další tři zaměstnance subdodavatelské firmy Bögl a Krýsl, která při rekonstrukci mostu zajišťovala zasouvání opraveného mostu. Potvrdil to právník firmy Radek Ondruš.

Policie stíhá i jednoho úředníka

Mluvčí vyšetřovacího týmu Comenius Miroslava Šálková Aktuálně.cz potvrdila, že obvinění byli také další dva lidé. Policie zatím tají, o koho jde. "Bližší informace poksytneme na tiskové besedě ve středu," řekla Šálková.

Je však již potvrzeno, že jde o úředníka příspěvkové organizace hejtmanství Správa silnic Moravskoslezského kraje, jenž měl na starosti technický dozor na stavbě. Kraj byl investorem stavby.

A zatím posledním obviněným je podle důvěryhodného zdroje Aktuálně.cz externí spolupracovník stavební firmy Bögl a Krýsl.

Generální dodavatel stavby - tři obvinění

Už loni policie obvinila z obecného ohrožení dva inženýry firmy Bögl a Krýsl. Šéf vyšetřovacího týmu avizoval, že trestní stíhání nemine další osoby. Dohromady je tedy již obviněno deset lidí.

Mluvčí ODS-Dopravní stavby Ostrava Jindřich Vaněk Aktuálně.cz informoval, že z ODS si vyslechly obvinění tři osoby, které byly přímo zodpovědné za zakázku ve Studénce. "Byli zodpovědní za provoz na staveništi," uvedl Vaněk.

Muži jsou obvinění ze zanedbání pracovních povinností a minimálně dva z nich také z obecného ohrožení. Zatím zůstávají ve firmě. "Ctíme presumpci neviny. Dáme jim prostor pro obhajobu," doplnil Vaněk.

Podle policie bylo příčinou pádu mostu špatné zabezpečení statiky podpůrné konstrukce. Expert na mostní konstrukce, který zpracovával znalecký posudek, uvedl, že na staveništi byl nepřádek, rekonstrukci provázala velká řada chyb a nedostatků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy