Sobotkův úřad píše Mynářovi: Dohlédněte na Forejta, může za šum ohledně novoročního oběda

Domácí Domácí
18. 12. 2015 17:07
Šéfka Sobotkova kabinetu Běla Hejná se dopisem obrátila na hradního kancléře Vratislava Mynáře s požadavkem, aby příště osobně dohlédl na vyjednávání novoročního oběda prezidenta Miloše Zemana s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Na tu totiž letos podle Sobotky nebyly pozvány manželky. Za "nedorozumění" podle Úřadu vlády může šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Hejná chce také vědět, zda Forejt mluví za Hrad, nebo naopak v rozporu s prezidentem. Forejt přitom ve čtvrtek popřel, že by s Úřadem vlády o omezeních schůzky mluvil.
Prezident Miloš Zeman a Jindřích Forejt.
Prezident Miloš Zeman a Jindřích Forejt. | Foto: ČTK

Praha - Spor o to, zda mají na novoroční oběd s prezidentem Milošem Zemanem dorazit i manželky prezidenta a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), pokračuje.

Na hradního kancléře Vratislava Mynáře se totiž v otevřeném dopise v pátek obrátila šéfka Sobotkova kabinetu Běla Hejná s žádostí, aby příště na vyjednávání oběda osobně dohlédl. Chce také vědět, zda šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, který podle ní za rozhodnutím stojí, mluví za Hrad nebo naopak v rozporu s prezidentem.

Sobotka totiž ve čtvrtek prohlásil, že obědvat se bude bez manželek na žádost Hradu, konkrétně pak právě Forejta. Zeman ale o den později prohlásil, že pozval nejen Sobotkovu manželku, ale i děti.

Příště se to nestane

Hejná v dopise tvrdí, že jí Forejt poskytl nesprávné informace o formátu novoročního oběda. "Kabinet předsedy vlády a tím i sám pan předseda vlády byl tímto sdělením pana Forejta uveden v omyl, což vedlo k dalším nepříjemnostem, které bohužel měly i negativní mediální dopad," vysvětluje v dopise pro Mynáře Hejná.

Kancléře tak žádá, aby na vše dohlédl, aby se příště "zabránilo dalším nedorozuměním".

Chce také vědět, "zda je pan ředitel Forejt nadále oprávněn hovořit za Kancelář prezidenta republiky, potažmo za pana prezidenta, pokud se ukazuje, že poskytuje informace údajně panem prezidentem potvrzené, ve skutečnosti však bez jeho vědomí, či dokonce v rozporu s jeho názory," dodává Hejná s tím, že o dopise informovala i Sobotku.

Ovčáček: Je to protokolární záležitost

Jindřich Forejt ve čtvrtek popřel, že by s Úřadem vlády o omezeních schůzky mluvil. Na Úřad vlády prý volal pouze proto, aby domluvil termín a čas setkání. Žádné návrhy na omezení formátu schůzky podle něj nepadly. Pozvání prý Zeman Sobotkovi tlumočil osobně.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček navíc ve středu řekl, že se jedná o čistě protokolární záležitost, nikoli politickou. O tom, že by Zeman zval i Sobotkovu manželku a děti, se tehdy mluvčí Hradu nezmínil.

Novoročních obědů se běžně účastní i manželky prezidenta a premiéra. V minulosti se ale několikrát stalo, že z osobních důvodů pojedla dvojice předních politiků bez partnerek.

 

Právě se děje

Další zprávy