Za napadení spoluvězně ve Valdicích dostal muž dalších 9 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2015 11:37
Obžaloba ho vinila z pokusu o vraždu, soud čin kvalifikoval jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Roman T. se k útoku přiznal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal devíti roky vězení recidivistu Romana T. za loňské napadení spoluvězně ve valdické věznici. Obžalovaný se k útoku kovovou tyčí přiznal.

Obžaloba ho vinila z pokusu o vraždu, soud čin kvalifikoval jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Roman T. tvrdil, že poškozeného nechtěl zabít. Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

"Je jednoznačné, že poškozený byl napadený a vznikla mu zranění, ale nebylo prokázáno, že by se ho obžalovaný pokusil zavraždit," řekl předseda senátu Miloslav Ježek. Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve svém závěrečném návrhu uvedla, že útok byl vedený velkou intenzitou na horní polovinu těla. "Byl to útok likvidační," řekla a navrhla uložení výjimečného trestu.

Obhájkyně obžalovaného naopak uvedla, že nebylo prokázáno, že by obžalovaný vedl útok v úmyslu poškozeného zabít. Upozornila také na rozpory ve výpovědi poškozeného, kterou označila za nevěrohodnou. Navrhla, aby soud překvalifikoval skutek na ublížení na zdraví. "Poškozeného jsem v žádném případě zabít nechtěl, k tomu moje jednání nesměřovalo," řekl v úterý soudu Roman T.

Obžalovaný si ve valdické věznici od roku 2005 odpykává trest 12,5 roku vězení za pokus vraždy, spoluvězně napadl 13. května na pracovišti v areálu věznice. Podle obžaloby mu zasadil nejméně osm ran, napadený muž byl převezen do nemocnice a několik týdnů strávil na ošetřovně. Roman T. útok zdůvodnil tím, že mu poškozený měl ukrást peníze. To však napadený vězeň před soudem odmítl.

Útoky mezi vězni ve valdické věznici nejsou výjimečné, například loni v březnu zasadil jeden z vězňů poškozenému kladivem nejméně pět úderů do hlavy. Hradecký soud ho letos v únoru potrestal za pokus vraždy 30 lety vězení. Dosud si vězeň ve věznici odpykával dvacetiletý trest za vraždu nevlastního otce z roku 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy