Za napadení spoluvězně ve Valdicích dostal muž dalších 9 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2015 11:37
Obžaloba ho vinila z pokusu o vraždu, soud čin kvalifikoval jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Roman T. se k útoku přiznal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal devíti roky vězení recidivistu Romana T. za loňské napadení spoluvězně ve valdické věznici. Obžalovaný se k útoku kovovou tyčí přiznal.

Obžaloba ho vinila z pokusu o vraždu, soud čin kvalifikoval jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Roman T. tvrdil, že poškozeného nechtěl zabít. Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

"Je jednoznačné, že poškozený byl napadený a vznikla mu zranění, ale nebylo prokázáno, že by se ho obžalovaný pokusil zavraždit," řekl předseda senátu Miloslav Ježek. Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve svém závěrečném návrhu uvedla, že útok byl vedený velkou intenzitou na horní polovinu těla. "Byl to útok likvidační," řekla a navrhla uložení výjimečného trestu.

Obhájkyně obžalovaného naopak uvedla, že nebylo prokázáno, že by obžalovaný vedl útok v úmyslu poškozeného zabít. Upozornila také na rozpory ve výpovědi poškozeného, kterou označila za nevěrohodnou. Navrhla, aby soud překvalifikoval skutek na ublížení na zdraví. "Poškozeného jsem v žádném případě zabít nechtěl, k tomu moje jednání nesměřovalo," řekl v úterý soudu Roman T.

Obžalovaný si ve valdické věznici od roku 2005 odpykává trest 12,5 roku vězení za pokus vraždy, spoluvězně napadl 13. května na pracovišti v areálu věznice. Podle obžaloby mu zasadil nejméně osm ran, napadený muž byl převezen do nemocnice a několik týdnů strávil na ošetřovně. Roman T. útok zdůvodnil tím, že mu poškozený měl ukrást peníze. To však napadený vězeň před soudem odmítl.

Útoky mezi vězni ve valdické věznici nejsou výjimečné, například loni v březnu zasadil jeden z vězňů poškozenému kladivem nejméně pět úderů do hlavy. Hradecký soud ho letos v únoru potrestal za pokus vraždy 30 lety vězení. Dosud si vězeň ve věznici odpykával dvacetiletý trest za vraždu nevlastního otce z roku 2009.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy