Za minulého režimu bylo lépe, myslí si 3 z 10 Čechů

ČTK ČTK
20. 11. 2011 16:10
K minulému režimu se přiklánějí spíš "pamětníci"
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Zhruba tři z deseti Čechů a Češek tvrdí, že se měli za minulého režimu lépe. Jen necelá čtvrtina dospělých se domnívá, že se má lépe teď. Vyplývá to z průzkumu společnosti SC&C pro Českou televizi.

Za největší úspěchy po listopadu 1989 považují lidé nabídku zboží v obchodech, otevřené hranice a možnost kulturního vyžití. Za největší neúspěchy označili kuponovou privatizaci, zhoršení mezilidských vztahů a práci úřadů.

Celkem 28 procent lidí uvedlo, že se před listopadem měli lépe. Naopak 23 procent dotázaných řeklo, že se jim lépe žije teď. Podle 17 procent Čechů a Češek je situace pořád stejná. Zbývající dotázaní nedokázali odpovědět. Před 22 lety nebyli ještě na světě nebo byli malí.

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry (ODS) výsledky vůbec nejsou pesimistické. "Lidé celkem správně a po právu hodnotí, co se povedlo, a to je koneckonců to, kvůli čemu se v listopadu 1989 šlo do ulic. Tam se nešlo kvůli kuponové privatizaci, tam se šlo přeci kvůli svobodě, kvůli tomu, aby tady všechno neovládal stát, aby tady byl trh, aby tady mohlo být soukromé vlastnictví," řekl Vondra.

Minulost lépe hodnotí pamětníci

Minulý režim jako lepší hodnotí 31 procent dospělých. Zhruba stejný podíl lidí, 32 procent, považuje za lepší současný systém. Pětina dotázaných si myslí, že je to vlastně stejné.

Podle autorů průzkumu jsou výrazné rozdíly mezi "pamětníky" a těmi, kteří dospěli až po sametové revoluci. Ti, co minulost pamatují, se k ní častěji přiklánějí. U seniorů k pozitivnímu pohledu na bývalý režim přispívají také vzpomínky na mládí.

Dramatické odlišnosti vidí sociologové i mezi obyvateli Prahy a zbytku ČR, vysokoškoláky a těmi s nižším vzděláním či mezi příznivci pravice a levice.

"Jakmile se lidem nedaří tak úplně dobře po ekonomické stránce, mají obavy ze ztráty zaměstnání, zasáhla nás ekonomická krize, tam opravdu není mnoho důvodů k optimismu. Ve zbytku republiky, v Čechách a na Moravě, je frustrace výrazně vyšší než u Pražanů a Středočechů," uvedla ředitelka výzkumu Jana Hamanová.

Lepší podmínky pro korupci

Devět z deseti lidí si myslí, že po roce 1989 vznikly daleko lepší podmínky pro korupci. Jsou o tom přesvědčeni skoro všichni příznivci levice a přes tři čtvrtiny lidí s pravicovým názorem. Podle skoro dvou třetin dotázaných byli vrcholoví politici před listopadem méně úplatní než ti nynější.

Podle 56 procent lidí česká demokracie nefunguje srovnatelně s demokraciemi ve vyspělých zemích. Opačný názor má 44 procent osob. Optimističtější jsou mladší ročníky a lidé z Prahy. Podle skoro dvou třetin dospělých se očekávání spojená s polistopadovým vývojem nenaplnila. Opačně to vidí 37 procent Čechů a Češek.

"Lidé dostali na výběr ze 17 položek a většina skončila na pomezí úspěchu a neúspěchu. Mezi nadprůměrné - a tudíž vlastně úspěšné - můžeme ještě počítat kvalitu vzdělání a nabídku politických stran," uvedli autoři.

Průzkum prováděla společnost SC&C pro Českou televizi mezi 623 lidmi staršími 18 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy