Za měsíc jsou Vánoce. Budou chudší, vědí už banky

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 11. 2009 15:05
Objem spotřebitelských úvěrů v porovnání s loňskem klesá až o čtvrtinu.
Santa už neléta se sobím spřežením. Létání je nákladné. Jezdí metrem... Ilustrační snímek ze setkání Santů v Berlíně o uplynulém víkendu.
Santa už neléta se sobím spřežením. Létání je nákladné. Jezdí metrem... Ilustrační snímek ze setkání Santů v Berlíně o uplynulém víkendu. | Foto: Reuters

Brno - Letošní Vánoce budou chudší než ty minulé. A přesně měsíc před Štědrým dnem už existují první jasné důkazy, i když své tržby budou obchodníci sčítat až koncem roku.

Dodaly je banky i další instituce, které půjčují lidem na dárky. Přestože předvánoční "půjčková sezóna" začala jako obvykle v říjnu, vše naznačuje, že zájem o úvěry bude až o čtvrtinu nižší, než byl před rokem. A také banky či úvěrové firmy jsou mnohem opatrnější a lépe si vybírají, komu půjčit.

"Lidé se letos chovají jinak. Jsou opatrnější, protože čelí úplně jiné situaci než v minulých letech. Půjček uzavírají méně a na menší částky než v minulosti," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí společnosti Home Credit Eva Řimnáčová.

"Stejně jako banky jsme na klienty dost přísní a často se stává, že sice klient žádá o vyšší částku, ale kvůli nedostatečné bonitě na ni nedosáhne. I proto je procento získaných úvěrů nižší než vloni," doplnil mluvčí konkurenční společnosti Cetelem Martin Malý.

Pokles o čtvrtinu

Minulá léta ukazují, že mezi podzimními půjčkami a vánočními tržbami existuje přímá souvislost. Lidé, kteří si chtějí půjčit na dražší dárky, bývají rozhodnuti mnoho týdnů před Štědrým dnem. Česká leasingová a finanční asociace, která sdružuje nebankovní ústavy, upozornila, že počet spotřebitelských úvěrů poskytnutých jejími členy za tři čtvrtletí letos poklesl o 25 procent. A nebankovní společnosti připouštějí, že podobně klesne i objem předvánočních půjček.

Situace v bankách není o mnoho jiná. Zájem o úvěry roste, ale zdaleka ne jako v minulosti. Ukazují to i nové údaje o kreditních kartách. Jejich počet letos klesl o 67 tisíc, zatímco v minulých třech letech raketově stoupal.

"Letos je o spotřebitelské úvěry před Vánoci menší zájem než loni. Z pohledu objemu i počtu sjednaných úvěrů byl rok 2008 rekordní. Letos jsme se vrátili do roku 2007. Lidé se nechtějí v nejisté době vázat úvěrem a půjčují si většinou jen na věci, které nezbytně potřebují," zhodnotila Pavla Langová z České spořitelny.

Zatímco ale skomírá zájem o spotřebitelské úvěry, které jsou podle finančních poradců "drahými" penězi, lidé se zajímají o jiné typy úvěrů. "Překvapil nás zájem o účelovou půjčku na bydlení - hodně lidí si půjčuje na vylepšení svého současného domova," podotkla Irena Zatloukalová z ČSOB.

Pokles se netýká všech

Další dvě banky, Komerční a GE Money Bank, však zatím předvánoční půjčkový shon nepociťují. Ale narozdíl od konkurentů nečekají ani snížení zájmu. "V předvánočním období zájem roste vždy přibližně o 30 procent. Stejný nárůst čekáme i letos," tvrdí Markéta Dvořáčková, mluvčí GE Money Bank.

A Komerční banka za letošní tři čtvrtletí dokonce půjčila na spotřebitelských úvěrech víc peněz než vloni. "Do konce září vzrostl počet spotřebitelských úvěrů poskytovaných Skupinou KB o 9 procent, na 31 miliard korun," konstatovala mluvčí banky Monika Klucová.

Proti strachu jde deflace

Chudé vánoce letos více pocítí obchodníci než lidé doma. Češi chtějí podle dostupných průzkumů utratit letos za dárky o pět set korun méně. To ovšem neznamená, že by museli kupovat méně dárků. Pomůže jim totiž nízká inflace. V porovnání s loňským rokem klesly ceny téměř u veškerého zboží, které patří k oblíbeným vánočním dárkům.

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu klesly například ceny elektroniky až o 10 procent, oblečení zlevnilo o více než 4 procenta a obuv o 1,4 procenta. Do Vánoc se tento trend výrazněji nezmění.

Zato se chystají ceny srazit sami obchodníci, kteří ve snaze prodat co nejvíce zboží už od října slibují předvánoční výprodeje.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy