Za měsíc jsou Vánoce. Budou chudší, vědí už banky

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 11. 2009 15:05
Objem spotřebitelských úvěrů v porovnání s loňskem klesá až o čtvrtinu.
Santa už neléta se sobím spřežením. Létání je nákladné. Jezdí metrem... Ilustrační snímek ze setkání Santů v Berlíně o uplynulém víkendu.
Santa už neléta se sobím spřežením. Létání je nákladné. Jezdí metrem... Ilustrační snímek ze setkání Santů v Berlíně o uplynulém víkendu. | Foto: Reuters

Brno - Letošní Vánoce budou chudší než ty minulé. A přesně měsíc před Štědrým dnem už existují první jasné důkazy, i když své tržby budou obchodníci sčítat až koncem roku.

Dodaly je banky i další instituce, které půjčují lidem na dárky. Přestože předvánoční "půjčková sezóna" začala jako obvykle v říjnu, vše naznačuje, že zájem o úvěry bude až o čtvrtinu nižší, než byl před rokem. A také banky či úvěrové firmy jsou mnohem opatrnější a lépe si vybírají, komu půjčit.

"Lidé se letos chovají jinak. Jsou opatrnější, protože čelí úplně jiné situaci než v minulých letech. Půjček uzavírají méně a na menší částky než v minulosti," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí společnosti Home Credit Eva Řimnáčová.

"Stejně jako banky jsme na klienty dost přísní a často se stává, že sice klient žádá o vyšší částku, ale kvůli nedostatečné bonitě na ni nedosáhne. I proto je procento získaných úvěrů nižší než vloni," doplnil mluvčí konkurenční společnosti Cetelem Martin Malý.

Pokles o čtvrtinu

Minulá léta ukazují, že mezi podzimními půjčkami a vánočními tržbami existuje přímá souvislost. Lidé, kteří si chtějí půjčit na dražší dárky, bývají rozhodnuti mnoho týdnů před Štědrým dnem. Česká leasingová a finanční asociace, která sdružuje nebankovní ústavy, upozornila, že počet spotřebitelských úvěrů poskytnutých jejími členy za tři čtvrtletí letos poklesl o 25 procent. A nebankovní společnosti připouštějí, že podobně klesne i objem předvánočních půjček.

Situace v bankách není o mnoho jiná. Zájem o úvěry roste, ale zdaleka ne jako v minulosti. Ukazují to i nové údaje o kreditních kartách. Jejich počet letos klesl o 67 tisíc, zatímco v minulých třech letech raketově stoupal.

"Letos je o spotřebitelské úvěry před Vánoci menší zájem než loni. Z pohledu objemu i počtu sjednaných úvěrů byl rok 2008 rekordní. Letos jsme se vrátili do roku 2007. Lidé se nechtějí v nejisté době vázat úvěrem a půjčují si většinou jen na věci, které nezbytně potřebují," zhodnotila Pavla Langová z České spořitelny.

Zatímco ale skomírá zájem o spotřebitelské úvěry, které jsou podle finančních poradců "drahými" penězi, lidé se zajímají o jiné typy úvěrů. "Překvapil nás zájem o účelovou půjčku na bydlení - hodně lidí si půjčuje na vylepšení svého současného domova," podotkla Irena Zatloukalová z ČSOB.

Pokles se netýká všech

Další dvě banky, Komerční a GE Money Bank, však zatím předvánoční půjčkový shon nepociťují. Ale narozdíl od konkurentů nečekají ani snížení zájmu. "V předvánočním období zájem roste vždy přibližně o 30 procent. Stejný nárůst čekáme i letos," tvrdí Markéta Dvořáčková, mluvčí GE Money Bank.

A Komerční banka za letošní tři čtvrtletí dokonce půjčila na spotřebitelských úvěrech víc peněz než vloni. "Do konce září vzrostl počet spotřebitelských úvěrů poskytovaných Skupinou KB o 9 procent, na 31 miliard korun," konstatovala mluvčí banky Monika Klucová.

Proti strachu jde deflace

Chudé vánoce letos více pocítí obchodníci než lidé doma. Češi chtějí podle dostupných průzkumů utratit letos za dárky o pět set korun méně. To ovšem neznamená, že by museli kupovat méně dárků. Pomůže jim totiž nízká inflace. V porovnání s loňským rokem klesly ceny téměř u veškerého zboží, které patří k oblíbeným vánočním dárkům.

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu klesly například ceny elektroniky až o 10 procent, oblečení zlevnilo o více než 4 procenta a obuv o 1,4 procenta. Do Vánoc se tento trend výrazněji nezmění.

Zato se chystají ceny srazit sami obchodníci, kteří ve snaze prodat co nejvíce zboží už od října slibují předvánoční výprodeje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy