Za lživé výroky se Filip musí omluvit bývalému řediteli galerie Fajtovi, rozhodl soud

ČTK ČTK
26. 6. 2020 13:20
Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že se předseda komunistů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip musí omluvit bývalému řediteli Národní galerie Praha Jiřímu Fajtovi za výroky, které o něm před rokem uveřejnil. Jde o rozhodnutí prvoinstančního soudu. Filip řekl, že verdikt nebude komentovat, protože nejde o pravomocné rozhodnutí.
Předseda komunistů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip
Předseda komunistů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip | Foto: Jakub Plíhal

"Žaloba směřovala proti Vojtěchu Filipovi, který minulý rok v době, kdy byl Jiří Fajt odvolán exministrem Antonínem Staňkem (ČSSD) z funkce ředitele NGP, otiskl článek v Haló novinách a poté si ho umístil i na svůj facebookový profil. V něm nevybíravým způsobem obvinil pana Fajta ze tří věcí," vysvětluje Fajtův právník František Vyskočil.

Filip v článku psal, že Fajt z pozice ředitele galerie uzavřel autorskou smlouvu sám se sebou a vyinkasoval za to více než milion korun. "Uvedl také, že (Fajt) v institucích, ve kterých působil, vytvořil nekryté závazky ve výši desítek milionů korun, a že si v roce 2014 měl říci Komerční bance, sponzorovi Národní galerie, o příspěvek ke svému platu ve výši 1,3 milionu korun," popsal Vyskočil Filipovy výroky, které byly předmětem žaloby.

Podle Vyskočila jsou to nepravdivá skutková tvrzení a Filip pro ně nemůže mít žádný důkaz. "Soud dnes během půl hodiny konstatoval, že Filip k nim nedoložil jediný uchopitelný důkaz a jeho právní zástupce se dovolával pouze na články, které kolují po internetu. Soud rychle vynesl rozsudek a řekl, že ty věci jsou lži," doplňuje Vyskočil.

Soud podle něj neuznal ani argumentaci žalované strany, že když je někdo osobou veřejného zájmu, že takové odsudky musí strpět. "Je opakovaně judikované, že ani osoba veřejného zájmu nemusí trpět to, že někdo o ní lže," říká František Vyskočil.

Jiřího Fajta z čela Národní galerie odvolal tehdejší ministr kultury Antonín Staněk loni na jaře. Svůj krok zdůvodnil údajnými hospodářskými pochybeními tehdejšího ředitele Národní galerie. Fajt obvinění opakovaně odmítal, postavily se za něj desítky ředitelů zahraničních muzeí a tisíce lidí v tuzemské petici. Staněk podal na Fajta dvě trestní oznámení, které policie letos odložila. Stát se následně prostřednictvím Staňkova nástupce Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Fajtovi omluvil.

Odvolání Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa přispělo k už tak ne příliš silné pozici Staňka ve vládě. Sága výměny ministra kultury pak trvala více než čtvrt roku a sociální demokraté kvůli ní zvažovali konec koalice. Staněk za odvolání obou šéfů sklidil kritiku od odborníků i politiků a ke konci května oznámil odchod.

Prezident Miloš Zeman však demisi nepřijal, Staněk podle něj neměl být trestán za to, že upozornil na údajná závažná ekonomická pochybení. Právě v té době Vojtěch Filip publikoval svůj článek, který podporoval Zemanův názor.

Obvinili mě za bílého dne, poškození mého jména bylo silné. Omluvu od Staňka neočekávám, doufám, že zmizí v propadlišti dějin, říká Jiří Fajt. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy