Za Liglass se přimlouval Mynář, teď firma v Kyrgyzstánu končí. Mohou za to média, tvrdí Ovčáček

Michael Švec Kateřina Frouzová Michael Švec, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 18. 9. 2017 18:52
Firma Liglass Trading CZ, která měla v Kyrgyzstánu postavit vodní elektrárny za zhruba 12 miliard, projekt nedokončí. Vláda středoasijské země vypověděla smlouvu poté, co firma v termínu nezaplatila slíbených 37 milionů dolarů, z nichž měla být umořena pohledávka vůči ruské firmě RusHydro. Na mimořádném jednání to oznámil premiér Sapar Isakov.
Tisková konference se zástupci české společnosti Liglass, která má stavět elektrárny v Kyrgyzstánu | Video: Kloop

Biškek - Česká firma Liglass Trading CZ přišla o zakázku na stavbu vodních elektráren ve středoasijském Kyrgyzstánu poté, co v termínu nezaplatila 37 milionů dolarů, k čemuž se ve smlouvě zavázala. Na mimořádném jednání s ministry to oznámil premiér Sapar Isakov, informoval server kloop.kg. Za společnost se v Kyrgyzstánu přimlouval prezident Miloš Zeman i kancléř Vratislav Mynář

"Protože zítra vyprší čas, žádám, abyste jednostranně vypověděli smlouvu, jak bylo napsáno v samotné dohodě, abychom neprohráli soudní procesy. Máme k tomu všechny důvody, protože jedna strana nesplnila své povinnosti," sdělil předseda vlády.

"Pošlete mi všechny dokumenty týkající se tohoto projektu. Myslím si, že musíme dohnat ztracený čas a uskutečnit procedury nového tendru. Budu to kontrolovat sám osobně, nesmíme se zastavit, musíme jít dál," dodal.

Firma Liglass Trading dříve týž den žádala o odklad termínu, vláda jí ale nevyhověla. "V souladu se zákony nemáme možnost prodloužit lhůty, ani kdybychom si to přáli," doplnil vicepremiér Dujšenbek Zilalijev, který smlouvu s českou společností 10. července slavnostně podepsal.

Vicepremiér na schůzi vlády smlouvu s českou firmou podle serveru 24.kg obhajoval s tím, že za Liglass Trading se zaručilo české ministerstvo průmyslu a obchodu, které "tuto společnost oficiálně podpořilo a zaručilo se za ni".

Podle Rádia Svoboda Zilalijev po vládním rozhodnutí novinářům řekl, že o stavbu deseti malých vodních elektráren, jejichž vybudování bylo rovněž součástí kontraktu, už projevili zájem investoři z Indie a Jižní Koreje, a také "česká společnost Energia-Pro", pravděpodobně Energo-Pro. Její mluvčí Hana Hikelová označila údajný zájem skupiny za nesmysl. "Skupina Energo-Pro o této zakázce nikdy nejednala a nejedná," řekla ČTK.

"Jsem v Biškeku. Vím to asi tři minuty. Nebudu teď odpovídat, vydáme do konce týdne tiskovou zprávu. My jsme na tiskové konferenci jasně řekli, proč se to děje a co se děje. Žádný člověk na světě v této situaci a na tomto trhu nebude investovat. A všechno to doložíme," řekl Aktuálně.cz bezprostředně po oznámení rozhodnutí majitel firmy Michael Smelík.

Hrad, který se za firmu několikrát přimlouval, z neúspěchu firmy viní média. "Po soustavné mediální antikampani žádné překvapení," reagoval na vypovězení smlouvy mluvčí Jiří Ovčáček.

"Mám o tom rozhodnutí informace pouze z českých médií, nicméně dle mého názoru je nezbytné respektovat suverénní rozhodnutí kyrgyzských orgánů," odpověděl redakci ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

"Doufám, že tato kauza ve svém důsledku nepoškodí zájmy a aktivity dalších českých firem v celém regionu střední Asie, protože právě energetika v tomto teritoriu patří k nejperspektivnějším oblastem jak pro český export, tak i investice," dodal.

Také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) doufá, že kauza českou reputaci ve střední Asii nepoškodí. "Naše pozice v regionu je velmi dobrá, zájem o spolupráci s námi je vysoký, jedna kauza by to neměla změnit," napsal Zaorálek.

Společnost Liglass Trading CZ podepsala smlouvu s kyrgyzskou vládou 10. července poté, co vyhrála tendr na stavbu 10 malých vodních elektráren. Navíc se ale zavázala postavit kaskádu na řece Naryn, kterou se dříve pokoušel vybudovat ruský gigant RusHydro. 

Právě za své dosavadní investice - stavbu městečka pro dělníky či betonárky - ruská firma požadovala kompenzaci 37 milionů dolarů.

Už krátce po podpisu dohody se však ukázalo, že společnost nemá se stavbou vodních elektráren zkušenosti, a navíc v tendru nemluvila pravdu o svých referencích.

Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, za firmu se při jednání se svým kyrgyzským protějškem přimlouval prezident Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář posílal do Biškeku doporučující dopis, stejně jako náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl.

 

Právě se děje

Další zprávy