Za lék na rakovinu platíme měsíčně 10 milionů navíc

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 8. 2009 12:50
Špatný je systém. Výrobci stačí se odvolat, a pojišťovny platí to, co požaduje
Česko platí za léky víc, než říká zákon.
Česko platí za léky víc, než říká zákon. | Foto: Reuters

Praha - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková hledá marně peníze na platy sester. Přitom pokud by její úřad dodržoval zákony, měl by práci jednodušší.

Balíkem peněz pro české zdravotnictví jen za posledních pět měsíců zbytečně proteklo padesát milionů korun. Z jediného důvodu: ministerstvo porušilo zákon.

Ten říká, že má Česko zaplatit za každý lék jen tolik peněz, kolik za něj dá jiná evropská země. Vždy se přitom musí hledat nejnižší evropská cena léku. Víc z veřejného pojištění jít nesmí.

Například za krabičku Herceptinu, léku proti rakovině prsu, ale Česko platí mnohem více. Z veřejného zdravotního pojištění  na něj jde 18 901,26 koruny. To je o téměř čtyři tisíce korun více, než je cena léku ve Velké Británii, kde výrobci platí nejméně.

Česko tak každý měsíc přijde o deset milionů korun. A to jde o jeden lék. Případů bude podle odborníků více.

Přehled, jak jsou v Česku stanovovány ceny a úhrady léků, najdete na konci článku.

Roche je spokojen

Na Herceptinu je názorně vidět, proč platí Česko za léky z veřejných peněz víc, než by měl. Stačí, aby se výrobci nelíbila částka, kterou stát navrhne. Zbytek zařídí táhnoucí se byrokracie.

Jak se snižují úhrady

Příklad léku s novou cenou

Léky s účinnou látkou amplodopin (srdce a vysoký krevní tlak)

  • léky norvasc, agen, hipres, orcal a další (balení 30x5 mg)
  • úhrada před revizí 129,30 Kč, po revizi 86,10 Kč (minus 33,5 %)
  • náklady na ně se loni pohybovaly kolem 965 milionů korun.

Lék herceptin (rakovina prsu)

  • úhrada před revizí 18 901,26 Kč, po revizi 15 001,15 Kč (minus 31 %)
  • rozhodnutí ale nenabylo právní moci, výrobce se odvolal
  • ministerstvo ve věci ani po 6 měsících nerozhodlo, ačkoliv má na vyřízení 30 dnů.

Co říká zákon:

  • SÚKL musí pravidelně kontrolovat nejméně 1x ročně výši úhrad léků a potravin pro zvláštní lékařské účely a podmínky úhrady
  • pokud lze úhradu snížit a zefektivnit systém, SÚKL je povinen to udělat
  • česká úhrada se stanoví dle zákona na výši nejnižší ceny daného léku v Evropě
  • výrobce léku se může proti snížení ceny a úhrady odvolat k ministerstvu zdravotnictví
  • ministerstvo musí rozhodnout do 30 dnů, v komplikovaných případech do 60 dnů
  • zákon je platný od 1. ledna 2008

Už druhý rok totiž platí v Česku nový zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že se musí každý rok přezkoumat ceny a úhrady všech léků, které se k nám dostanou. Obyčejně se snižují. A to tak, aby stát za léky nezaplatil víc, než za ně dá jiná evropská země.

Ceny a úhrady se stanoví ve správním řízení. Na starosti to má Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V případě Herceptinu našel SÚKL nejnižší cenu ve Velké Británii. Českou úhradu proto stanovil na její výši. 

Když ale "britskou" částku ohlásil, ozval se nespokojený výrobce - farmaceutická firma Roche. Proti rozhodnutí SÚKLu se odvolal, své připomínky poslal na ministerstvo zdravotnictví.

6 měsíců za 60 milionů

To má v podobných případech povinnost rozhodnout do třiceti dnů. To ale neudělalo. Odvolání leží na ministerstvu už od 27. března, doposud se k němu nikdo nevyjádřil.

Po celou tu dobu přitom pojišťovny musejí výrobci vyplácet o čtyři tisíce vyšší částku. 

"Při objemu distribuce za minulý rok, který činil 693,11 milionu korun, české zdravotnictví přišlo jen za pět měsíců o 50 milionů korun," zhodnotil ztráty farmakoekonom Jindřich Graf. Každý další měsíc bude ztráta o deset milionů korun vyšší.

"Podobných případů přitom může být daleko víc," podotkl Graf.

O tom, že Herceptin nebude ojedinělým případem, svědčí i statistika Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Od začátku tohoto roku se SÚKL začal zabývat 1233 medikamenty, ani jeden z nich ale zatím nové úhrady nemá.

"Pravomocně ukončeno nebylo v rámci revize zatím žádné správní řízení," přiznala Hana Heringová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Ministerstvo mlčí

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Proti porušování zákona se sice mohou ohradit zdravotní pojišťovny, z jejichž rozpočtů v takových případech peníze zbytečně plynou, zákon jim dává možnost podat na ministerstvo dokonce žalobu. Obyčejně ale k takovému kroku nepřistoupí.

"Žalobu proti nečinnosti správního orgánu pojišťovna do této chvíle nepodala, protože se doposud snažila využít všech institutů správního řízení a dalších mimosoudních prostředků," potvrdil mluvčí největší Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Deník Aktuálně.cz se snažil zjistit, proč o úhradě doposud nikdo nerozhodl, také na ministerstvu. Ani po týdnu ale redakce žádnou odpověď na dotazy nedostala.

Jak je to v Česku s cenami a úhradami léků:

1.

Stát u každého léku stanoví dvě věci: 
- maximální cenu, kterou výrobce nesmí překročit
- úhradu, tedy částku, kterou z léku zaplatí pacientům pojišťovny

2.Dříve cenu stanovila takzvaná kategorizační komise - skupina odborníků, kteří zasedali na ministerstvu financí. O úhradách se zase rozhodovalo na ministerstvu zdravotnictví.3.Evropská legislativa ale vyžaduje, aby se úhrady léků stanovovaly ve správním řízení, které je transparentnější. Česku kvůli tomu hrozila dokonce žaloba u evropského soudu.4.Ústavní soud proto odebral k 1. lednu 2008 ministerstvu rozhodování o úhradách léků a předal je na SÚKL. Vešel také v platnost nový zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že se musí každý rok přezkoumat ceny a úhrady všech léků, které se k nám dostanou, ve správním řízení.5.Úhrady má SÚKL podle zákona stanovit ve výši, která odpovídá nejnižší ceně daného léku v Evropě.6.Pokud se výrobci stanovená výše nelíbí, může se proti rozhodnutí SÚKLu odvolat. Připomínky posílá na ministerstvo zdravotnictví. To má podle správního řádu na vyřízení 30 dnů, v komplikovaných případech 60 dnů.

 

Foto: Aktuálně.cz
Blog experta na lékovou politiku Jindřicha Grafa: 50 miliard v českých
 

Právě se děje

Další zprávy