Soud na pět let vyhostil cizince, který při návštěvě čínského prezidenta ukradl vlajku Tibetu

ČTK ČTK
20. 4. 2016 15:20
Na pět let bude z Česka vyhoštěn cizinec, který podle pražské policie ukradl vlajku Tibetu při návštěvě čínského prezidenta. Devětatřicetiletý muž s rozhodnutím soudu nesouhlasí a podal proti němu odpor. Vyhoštění z území ČR lze uložit pachateli, který není občanem ČR, pokud to "vyžaduje bezpečnost lidí nebo majetku, anebo jiný obecný zájem". Trest se ukládá na dobu od jednoho roku do deseti let, případně na neurčito.
Za krádež tibetské vlajky má být cizinec vyhoštěn na pět let. (Ilustrační foto)
Za krádež tibetské vlajky má být cizinec vyhoštěn na pět let. (Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Cizinci, který podle pražské policie ukradl při návštěvě čínského prezidenta tibetskou vlajku, uložil soud trestním příkazem vyhoštění z České republiky na dobu pěti let. Muž s rozhodnutím nesouhlasí a podal odpor. "Obvodní soud pro Prahu 6 se tak bude muset jeho případem zabývat znovu, tentokrát při veřejném hlavním líčení," upřesnila mluvčí soudu Zuzana Barochová.

Policisté cizince zadrželi 28. března v souvislosti s potyčkami mezi odpůrci a převážně čínskými sympatizanty prezidenta Si Ťin-pchinga. Incident se odehrál na Evropské třídě, kudy projížděla prezidentská kolona. Podle justiční databáze Infosoud vydal soud trestní příkaz 1. dubna.

Policie případ řešila ve zkráceném přípravném řízení, čin kvalifikovala jako krádež "spáchanou na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě". Pachatelům obdobných skutků hrozí podle trestního zákoníku až dvouleté vězení. Jméno ani státní příslušnost cizince policisté nespecifikovali, uvedli pouze, že se narodil v roce 1975.

Vyhoštění z území ČR lze uložit pachateli, který není občanem ČR, pokud to "vyžaduje bezpečnost lidí nebo majetku, anebo jiný obecný zájem". Trest se ukládá na dobu od jednoho roku do deseti let, případně na neurčito.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích hlavního města denně nasazena zhruba tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo celkem 23 demonstrantů, a to jak z řad odpůrců, tak i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky.

Bezpečnostní opatření vyšla zhruba na 16 milionů korun, což je podle vedení policie srovnatelné s náklady na zabezpečení návštěv jiných významných zahraničních politiků. Policisté čelili kritice mimo jiné za odstraňování tibetských vlajek, které visely z oken některých budov. Odmítli ji ale s tím, že vlajky sundali jen ve dvou případech a ani jednou neporušili domovní svobodu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy