Za korupci v ČSSD může Benda, řekli lounští straníci

Martina Machová Martina Machová
8. 12. 2010 18:42
Šéf severočeské ČSSD a Paroubkův přítel obvinění odmítá
Petr Benda (vpravo) na volebním mítinku ČSSD.
Petr Benda (vpravo) na volebním mítinku ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Louny - Místní organizace ČSSD v Lounech se vzbouřila proti krajskému vedení nejsilnější opoziční strany v čele s důvěrníikem Jiřího Paroubka Petrem Bendou.

Lounská ČSSD otevřeně řekla, že Paroubkův rodinný přítel a předseda ČSSD v Ústeckém kraji Benda může za údajnou korupci, vyhrožování násilím a zastrašování v rámci severočeské sociální demokracie.

Rezoluci, která veškeré dění popisuje a praktiky odsuzuje, schválili straníci na jednání své buňky.

"MO ČSSD Louny vyjadřuje své přesvědčení založené na konkrétních zkušenostech a řadě přímých i nepřímých důkazů, že duchovním otcem tohoto stavu je předseda krajské organizace Petr Benda, který k realizaci těchto praktik používá okruhu osob s kriminální minulostí i současností," píší lounští socialisté.

V Lounech dlouhou dobu působil ve vysokých stranických funkcích například odsouzený násilník Karel Vrba. Poté, co deník Aktuálně.cz zveřejnil jeho minulost, musel odejít z nejen z vedení ústecké ČSSD, ale i ze strany. Jeho manželka však nově zastupuje Lounsko ve vedení celé ČSSD.

Socialisté z Loun své prohlášení rozeslali dalším organizacím v Ústeckém kraji, ale i mimo region, aby se k němu rovněž přihlásili.

Petr Benda s Karlem Vrbou
Petr Benda s Karlem Vrbou | Foto: Archiv

Argumentují tím, že údajné nekalé praktiky, které hraničí s kriminálními metodami, poškozují sociální demokracii ve volbách a znemožňují ji dosáhnout odpovídajících výsledků.

Funkcionáři lounské ČSSD nechtějí rezoluci komentovat s tím, že to je pouze stranická záležitost. Nicméně pravost usnesení potvrzují.

O rezoluci již ví i Petr Benda, sám ovšem přiznává, že ji nečetl. "Je to jejich názor. Já s tím nesouhlasím. Budu to řešit v nejbližších dnech," řekl Aktuálně.cz. Jak, to prozradit nechtěl.

Petr Benda nečelí podobným obviněním poprvé. Jeho stranický kritik Jaroslav Foldyna jej přímo na ústředním výkonném výboru obvinil, že straně škodí svými kauzami a vybídl ho, aby opustil všechny své funkce. Současně vyzval k "odkmotrování" ČSSD.

Podle Foldyny totiž lidé jako Benda legitimizovali takzvané velrybáře, tedy lidi, kteří řídili účelové nábory straníků za úplatu, aby pomohli udržet mocenským strukturám vliv ve straně.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy