Za korupci v ČSSD může Benda, řekli lounští straníci

Martina Machová Martina Machová
8. 12. 2010 18:42
Šéf severočeské ČSSD a Paroubkův přítel obvinění odmítá
Petr Benda (vpravo) na volebním mítinku ČSSD.
Petr Benda (vpravo) na volebním mítinku ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Louny - Místní organizace ČSSD v Lounech se vzbouřila proti krajskému vedení nejsilnější opoziční strany v čele s důvěrníikem Jiřího Paroubka Petrem Bendou.

Lounská ČSSD otevřeně řekla, že Paroubkův rodinný přítel a předseda ČSSD v Ústeckém kraji Benda může za údajnou korupci, vyhrožování násilím a zastrašování v rámci severočeské sociální demokracie.

Rezoluci, která veškeré dění popisuje a praktiky odsuzuje, schválili straníci na jednání své buňky.

"MO ČSSD Louny vyjadřuje své přesvědčení založené na konkrétních zkušenostech a řadě přímých i nepřímých důkazů, že duchovním otcem tohoto stavu je předseda krajské organizace Petr Benda, který k realizaci těchto praktik používá okruhu osob s kriminální minulostí i současností," píší lounští socialisté.

V Lounech dlouhou dobu působil ve vysokých stranických funkcích například odsouzený násilník Karel Vrba. Poté, co deník Aktuálně.cz zveřejnil jeho minulost, musel odejít z nejen z vedení ústecké ČSSD, ale i ze strany. Jeho manželka však nově zastupuje Lounsko ve vedení celé ČSSD.

Socialisté z Loun své prohlášení rozeslali dalším organizacím v Ústeckém kraji, ale i mimo region, aby se k němu rovněž přihlásili.

Petr Benda s Karlem Vrbou
Petr Benda s Karlem Vrbou | Foto: Archiv

Argumentují tím, že údajné nekalé praktiky, které hraničí s kriminálními metodami, poškozují sociální demokracii ve volbách a znemožňují ji dosáhnout odpovídajících výsledků.

Funkcionáři lounské ČSSD nechtějí rezoluci komentovat s tím, že to je pouze stranická záležitost. Nicméně pravost usnesení potvrzují.

O rezoluci již ví i Petr Benda, sám ovšem přiznává, že ji nečetl. "Je to jejich názor. Já s tím nesouhlasím. Budu to řešit v nejbližších dnech," řekl Aktuálně.cz. Jak, to prozradit nechtěl.

Petr Benda nečelí podobným obviněním poprvé. Jeho stranický kritik Jaroslav Foldyna jej přímo na ústředním výkonném výboru obvinil, že straně škodí svými kauzami a vybídl ho, aby opustil všechny své funkce. Současně vyzval k "odkmotrování" ČSSD.

Podle Foldyny totiž lidé jako Benda legitimizovali takzvané velrybáře, tedy lidi, kteří řídili účelové nábory straníků za úplatu, aby pomohli udržet mocenským strukturám vliv ve straně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy