Za korupci při získání pobytu cizinců obviněno 15 lidí

ČTK ČTK
12. 2. 2014 11:50
Obvinění podle policie manipulovali s výsledky zkoušek z českého jazyka.
Foto: Vojtěch Marek

Ostrava - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu po nedávné policejní akci související s údajnou korupcí při legalizaci pobytu cizinců obvinili celkem patnáct lidí.

Zadrželi je minulý týden na několika místech Česka, a to zejména ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Šest podezřelých krátce poté soudce poslal do vazby. Informaci sdělil mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Podezřelí podle něj před složením zkoušky z českého jazyka, která je jednou z podmínek pro udělení trvalého pobytu pro cizince na českém území, za úplatek zajistili výsledky zkušebních testů. Nápomocni jim v tom údajně byli zástupci škol v Orlové - Lutyni a Mladé Boleslavi, které jsou na seznamu škol oprávněných provádět zkoušky znalosti českého jazyka.

Hanták uvedl, že krátce po zadržení podezřelých pracovníci Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy přezkoušeli třiadvacet Vietnamců a Ukrajinců, kteří už měli osvědčení o složení zkoušky z českého jazyka, a zjistili, že nikdo z nich neměl požadované znalosti a neuspěl už v písemné části zkoušky. "Celkově tedy nikdo z cizinců u komisionální zkoušky neprospěl," doplnil mluvčí.

Současně upřesnil, že mezi zadrženými je deset Ukrajinců, tři Vietnamci a dva Češi ve věku 29 až 60 let. Jedním z nich by měl být také radní Orlové na Karvinsku Richard Adamus (ČSSD), kterého městské zastupitelstvo odvolalo z funkce.

Podezřelí čelí obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině, z přijetí úplatku, z podplácení a z napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky, za které jim v případě prokázání viny hrozí až deset let vězení.

Při domovních prohlídkách policisté také zajistili vedle peněz, výpočetní techniky, tiskárny, datových nosičů a mobilních telefonů i vzory zkušebních testů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy