Za hazard jsem nikdy nelobbovala, říká Tereza Maxová

vt
3. 7. 2013 8:50
Od prostředků z heren a automatů se nadace už distancovala. A bude mít jasná pravidla
Tereza Maxová: "Ten dopis byla chyba, která vznikla pod tlakem."
Tereza Maxová: "Ten dopis byla chyba, která vznikla pod tlakem." | Foto: NTMD

Rozhovor -Tvrdá kritika se v minulých dnech snesla na řadu neziskovek, mezi nimi i Nadaci Terezy Maxové dětem, za to, že si berou peníze z hazardu a lobbují za zájmy těch, kteří na něm vydělávají.

Oč šlo? Městská část Brno Střed chce z centra města odstranit až tři tisíce automatů. V souvislosti s touto snahou se na starostu městské části Libora Šťástku obrátily dopisem některé nadace a neziskové organizace se žádostí, aby městská část hazard nezakazovala, ale jen regulovala - protože z něj získávají dost peněz na veřejně prospěšné účely.

Nařčení, že by lobbovala ve prospěch hazardu, ale Nadace Terezy Maxové dětem ústy předsedkyně své správní rady odmítá.

„Naším cílem nebylo, není a nebude jakkoliv prosazovat zájmy hazardního průmyslu. Bohužel, i přes naši jednoznačně deklarovanou dobrou snahu jsme byli, bez znalosti pozadí, zataženi do lobbistických zájmů nejrůznějších skupin," říká Tereza Maxová.

Aktuálně.cz: Je pravdou, co se píše - že Nadace Terezy Maxové dětem získala prostředky z tolik skloňovaných heren?

Tereza Maxová: Moc mě mrzí veškerá nařčení, že nadace získala peníze z výnosů z heren a automatů. Příspěvek společnosti Net and Games pocházel z výnosů z kurzových sázek a sázkové kanceláře, ne z heren.

Tato skutečnost je, zdá se, záměrně přehlížena. Pokud vím, z těchto výnosů jsou již dlouhá léta financovány projekty sportu, kultury i celá řada neziskovek. I proto jsme tyto finanční prostředky přijali v dobré víře, že jde o zdroje z povinných odvodů na veřejně prospěšné účely.

A.cz: Ale dopis starostovi Šťástkovi jste poslali - co přesně jste mu napsali?

V dopise vyjmenováváme, komu přesně peníze pomohly. Zmiňujeme, že jsme díky získaným prostředkům mohli podpořit děti v Jihomoravském kraji. Respektujeme v něm právo pana starosty na zavedení prohibice, ale zdůrazňujeme fakt, že tyto prostředky jsou pro podporu projektů důležité. V kontextu toho, co dnes vím, dopis, který psala ředitelka nadace, byla chyba, která vznikla pod tlakem.

A.cz: Kritici přijímání peněz od sázkových společností nevládními organizacemi říkají, že peníze z hazardu jsou „snadné peníze" a neziskovky, které je přijímají, se jich nechtějí vzdát, protože by jinak musely vyvinout daleko větší úsilí při jejich získávání z jiných zdrojů, čehož se mnohé bojí. Jak velkým problémem by pro vás bylo obejít se bez těchto peněz? A jak dobře umíte získávat peníze z jiných zdrojů?

V letošním roce jsme žádné takové prostředky nepřijali. Vloni to bylo přibližně 10 % celkového rozpočtu nadace. Bez těchto peněz se již v letošním roce obejdeme, ale situace jednoduchá není. Nadaci chodí žádosti o grant od neziskovek a rodin v nouzi ročně za více než 150 milionů korun. My jich můžeme podpořit méně než 20 %. I přesto jsme se rozhodli nenechat si zmiňovaný příspěvek a potřebnou částku kompenzovat z vlastních peněz.

A.cz: Spekuluje se také o tom, že neziskovky se obrátily na starostu, protože je o to požádaly hazardní společnosti. Je to pravda?

Ano, alespoň v našem případě to tak bylo.

A.cz: A nebylo by přece jen lepší se bez peněz od loterijních společností natrvalo obejít? Léta pomáháte ohroženým a opuštěným dětem z nefunkčních rodin, na jejichž rozvratu se ale často podílí právě i gamblerství…

Danou záležitostí se interně zabýváme a rozhodli jsme se stanovit do budoucna jasná pravidla. Od prostředků z heren a automatů jsme se již distancovali. Každopádně chci zdůraznit, že zájmy hazardu neprosazujeme a vnímáme rizika, která na společnost má. V tuto chvíli jdou tyto odvody státu, a co je z nich financováno, já nevím.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy