Policie chybovala. Za dva roky vazby dostane muž milion

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 4. 2014 19:15
Plných 624 dní strávila v cele trojice mužů, kterou policie obvinila z podílu na vyloupení banky. Soud ji ale osvobodil a práci policie podrobil zdrcující kritice.
Foto: Thinkstock

Praha - V roce 2008 měl Michal Benda zdárně rozjetou sportovní kariéru v kulturistice. Držel několik mistrovských titulů v nejen v Česku, ale i Rakousku a byl také finalistou mistrovství světa, které se konalo v červnu 2008 v Řecku.

Počátkem října, když se již chystal na další sezonu, přišel nečekaný konec. V šest ráno mu totiž do bytu vtrhla zásahová jednotka a zatkla ho pro podezření, že se podílel na loupeži, při níž si trojice mužů před Vánoci 2007 odnesla z chomutovské pobočky Raiffeisenbank přes sedm milionů korun. A zůstaly za ní policejní auta s rozstříleným čelním sklem a prázdnými pneumatikami.

Benda strávil ve vazbě plných 624 dní, než jej Krajský soud v Ústí nad Labem v červnu 2010 zprostil obvinění. Nebyl sám, z šestice obžalovaných mužů soud osvobodil kromě Bendy i další dva. A chomutovskou policii a žalobce podrobil zdrcující kritice.

Práce policie? Ostuda

"To, co jsem si mohla prohlédnout ze strany chomutovské policie, je ostuda," řekla soudkyně Krajského soudu v Ústí na Labem Kamila Elsnicová, podle níž chyběl jediný důkaz, že by se Benda i další dva osvobození na loupeži podíleli. A obula se i do státní zástupkyně Hany Řehákové. "Za sedm let, co jsem u zdejšího soudu, nebyl jediný případ z její strany v pořádku," řekla.

Bendovi se stalo osudné to, že nedlouho před přepadením pracoval v bance jako strážný. A policisté zjistili, že letmo znal jednoho z lupičů – byl totiž také kulturista.

Pomoc, to je ten lupič!

Benda nyní podal na stát žalobu a chtěl 3,5 milionu korun odškodného nejen za nezákonnou vazbu, ale i zničenou sportovní kariéru a poškozenou pověst. "Sice se mu podařilo vrátit do vrcholové kulturistiky, ale ne tak vysoko, jak by mohl být bez vazby," říká jeho advokát Jan Varga.

I když soud Bendu již před takřka čtyřmi lety pravomocně osvobodil, dřívější stíhání mu stále komplikuje život a práci. "Každý si vás v dnešní době dá do Googlu. A první, co mu vyjede, není moje firma, ale můj problém. Potenciální klient – pokud se se mnou vůbec baví – řekne: byl jste stíhaný, já nechci mít problémy," říká dnes čtyřicetiletý Benda, který má od jara 2008 malou bezpečnostní agenturu.

A podobně je to prý, když vymáhá pohledávky od dlužníků. "Už se mi několikrát stalo, že zavolali policii. Dlužník řekne, pomoc, já tady mám vymahače, on už seděl za přepadení banky – policie přijede a zadrží mě, ne jeho," stěžuje si. O tom, že by se přejmenoval, neuvažuje. "Proč bych měl utíkat, před čím? Já nic neudělal," říká.

1500 korun za den vazby

Ještě před začátkem projednávání ministerstvo spravedlnosti Bendovi samo zaplatilo 686 tisíc korun – za každý den vazby 1100 korun. Tento čtvrtek mu pak soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Pavel Vlach zvedl odškodné o dalších 249 tisíc korun. Tedy na 1500 korun za den, což je na horní hranici odškodného, které podle Vlacha v orientačních tabulkách uvádí Nejvyšší soud.

"Není sporu o tom, že zásah byl mimořádně závažný co do délky vazby i výše trestní sazby, kterou byl ohrožen. Je ale potřeba posoudit to v kontextu, třeba závažného poškození zdraví či když přijde člověk o blízkou osobu," řekl Vlach s tím, že takřka milion korun se podle něj nedá považovat za nepřiměřeně nízké odškodné.

Sám Benda je jiného názoru a podle svých slov se nejspíše odvolá. "Někdo bere jako cennější zdraví, jiný svůj čas. Vy byste vyměnil dva roky života za milion korun?" ptá se.

Až rozhovor za dveřmi

Ale zpět k uvedenému přepadení banky. K němu došlo v polovině prosince 2006, kdy do chomutovské pobočky Raiffeisenbank vtrhla trojice mužů a přinutila pokladní vydat z hlavního trezoru 7,3 milionu korun. Poté, kryti rukojmím, naskákali do červeného VW Transporteru a ujeli.

Policisté se je snažili chvíli stíhat, ale pak bezmocně zastavili – jednomu autu lupiči prostřelili čelní sklo, druhému dveře a zranili také policistu. Další dvě policejní auta zůstala s prázdnými pneumatikami poté, co za sebe lupiči naházeli pichlavé ocelové ježky.

Policie pak několik měsíců tápala, v říjnu následujícího roku ale nakonec zadržela tři vojáky z Pardubic, bývalého strážného banky a dva nezaměstnané muže z Moravy.

Na trojici hlavních pachatelů se přitom přišlo víceméně náhodou. Jeden z vojáků totiž přes zavřené dveře vyslechl rozhovor dvou svých kolegů o přepadení. Bavili se o tom, že člověk, který pro ně vyrobil "ježky" na zastavení policejních aut, je poznal a chce za mlčení peníze.

Minuli se na mostě

Od vojáků se pak policisté dostali k Bendovi. Ještě podivněji přitom podle obhájce Vargy přišli na zbylé dva údajné komplice: Milana Schimmerleho a Ludvíka Vlčka. Ti byli spolu s Bendou osvobozeni a požadují také odškodné. Zatím oba dostali po 468 tisících korun.

Schimmerle jako motorkář znal vzdáleně jednoho z odsouzených vojáků. A kamery na Barrandovském mostě v Praze jej zachytily několik hodin před loupeží, jak mostem projel v osobním automobilu asi dvě minuty poté, co zde projela ukradená dodávka, použitá při loupeži. "A pan Vlček měl tu smůlu, že mu ten automobil půjčil," konstatoval Varga.

Schimmerlovi pak obžaloba přiřkla roli jednoho z lupičů, Vlčkovi pak roli řidiče ukradené dodávky. "Oba jsou z malé vesnice, jedna má 450 a druhá 680 obyvatel. Všichni se na ně nedívají tak, že byli zproštěni, ale že jsou tak šikovní, že se z toho dostali," vysvětluje Varga, proč je pro ně dosud vyplacené odškodné nedostatečné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Krejčí starší se po plicní embolii vrátil do tréninku Sparty

Sparťanský fotbalista Ladislav Krejčí starší se po prodělané plicní embolii znovu zapojil do tréninku. Devětadvacetiletý záložník pražskému týmu chyběl od začátku srpna. Letenští o tom informovali na svých webových stránkách.

Krejčí se do nemocnice dostal ve vážném stavu, ale lékaři ho díky včasnému zásahu rychle stabilizovali a brzy propustili. "Po psychické stránce je to mnohem lepší než na začátku. Předtím jsem nad tím pořád přemýšlel, proč se to stalo, jaká byla příčina… Ale teď už se tím nezabývám, nemyslím na to. Už je to pryč. Co se týče fyzické stránky, veškerá příprava byla individuální, dal jsem si tedy tréninky bez balonu, pak i s míčem. Dělal jsem pro udržení kondice všechno, co bylo možné," řekl Krejčí.

Kvůli plicní embolii bere léky na ředění krve a musí se vyhýbat fyzickému kontaktu se spoluhráči kvůli riziku krvácení. 

před 50 minutami

Ruský úřad chce vysokou pokutu pro Google. Mohla by činit až 240 milionů dolarů

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor bude usilovat o to, aby americká internetová společnost Google dostala pokutu až 20 procent z ročních tržeb, která má firma v Rusku. Pokuta by tak mohla činit až 240 milionů dolarů (přes pět miliard Kč), informovala dnes agentura Reuters. Google podle úřadu ze svých platforem opakovaně neodstraňuje nezákonný obsah a stále nezaplatil dříve vyměřené pokuty ve výši 32,5 milionu rublů (zhruba deset milionů Kč).

Roskomnadzor už začátkem října oznámil, že požádá soud, aby kvůli opakovanému porušování zákonů vyměřil americké internetové firmě Facebook pokutu ve výši pěti až deseti procent z jejích tržeb v Rusku. Dnes úřad agentuře Reuters sdělil, že proti Googlu hodlá tento měsíc postupovat podobně.

Podle údajů podnikové databáze SPARK loni tržby společnosti Google v Rusku dosáhly 85,5 miliardy rublů. Pokuta ve výši pěti až 20 procent by tak odpovídala částce 4,3 až 17,1 miliardy rublů (1,3 až 5,3 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na většině území Česka bude ve čtvrtek silný vítr s nárazy i přes 70 km/h

Ve čtvrtek bude na většině území Česka foukat vítr s nárazy i přes 70 kilometrů v hodině. Na horách bude ještě silnější, dosáhne rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice. Ve Zlínském kraji, v jižní polovině Olomouckého kraje a na východě Jihomoravského kraje by takto silný vítr být neměl. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle něj bude ve čtvrtek přecházet přes střední Evropu k východu studená fronta. V souvislosti s tím bude ve čtvrtek ráno a dopoledne v Čechách, na Českomoravské vrchovině a k ní přilehlých částech Jihomoravského kraje od západu zesilovat vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 70 až 85 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů v hodině.

Odpoledne se očekává čerstvý až silný jihozápadní vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině i na severní Moravě a ve Slezsku. Večer začne vítr v Česku slábnout, uvedli meteorologové.

Jejich upozornění před silným větrem platí pro Čechy a jižní část Moravy od čtvrtečních 08:00 do 21:00. Pro Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje od 11:00 do 21:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy