Za Drahošem se šikují vlivní podnikatelé. Potřebujeme slušného prezidenta, napsal majitel Mall.cz

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Jiří Pšenička
1. 11. 2017 11:35
Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše finančně podpořili další vlivní a bohatí čeští podnikatelé. Mezi nimi je třeba spolumajitel druhého největšího internetového obchodu v Česku Mall.cz Jakub Havrlant nebo jeden z majitelů developerské společnosti Finep Pavel Rejchrt. "Česko potřebuje slušného prezidenta," okomentoval na Drahošově transparentním účtu půlmilionový příspěvek majitel Mall.cz.
Kandidát na prezidenta a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš
Kandidát na prezidenta a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Za prezidentského kandidáta a bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše se začali stavět velcí a bohatí čeští podnikatelé a na kampaň mu posílají statisíce.

Během října mu peníze dal například spolumajitel druhého největšího internetového obchodu v Česku Mall.cz Jakub Havrlant, jeden z majitelů developerské společnosti Finep Pavel Rejchrt nebo Tomáš Krsek, největší akcionář a předseda představenstva společnosti Škoda Transportation.

"Česko potřebuje slušného prezidenta," okomentoval Havrlant svůj půlmilionový příspěvek na Drahošově transparentním účtu. Širší komentář však ke svému daru, který se na účtu objevil minulý čtvrtek, dávat nechtěl. "Jiřího Drahoše se rozhodl podpořit jako soukromá osoba, proto své důvody nechtěl v tuto chvíli komentovat," řekla jeho mluvčí Michaela Papežová.

Sto tisíc korun pak Drahošovi poslal předseda představenstva velké developerské společnosti Finep Pavel Rejchrt. "Pan Rejchrt to nechce komentovat, je to jeho soukromá aktivita, která nijak nesouvisí se společností," řekl Aktuálně.cz mluvčí developerské společnosti David Jirušek.

Dvě stě tisíc korun pak přispěl podnikatel Otakar Moťka, mimo jiné majitel skláren Kavalier.

Dalších padesát tisíc přišlo od rodinné firmy Grund z Krkonoš, která vyrábí designové koupelnové podložky a další doplňky. Stejnou částku Drahošovi poslal šéf české poradenské společnosti Deloitte Josef Kotrba.

"Bez peněz se kampaň dělat nedá"

Už dříve Drahoše podpořila řada úspěšných podnikatelů. Tomáš Krsek, bývalý generální ředitel Škoda holding a nynější největší akcionář a předseda představenstva společnosti Škoda Transportation poslal už v září Drahošovi na své jméno půl milionu korun.

Zatím nejvíce peněz poslal bývalému šéfovi Akademie věd spolumajitel Jablotronu Dalibor Dědek - byly to dva miliony korun. Miliardář Libor Winkler pak přispěl půl milionem korun.

Jiří Drahoš redakci řekl, že darů si váží, protože sám "není milionář a bez peněz se kampaň prostě dělat nedá".

"Podpory mé prezidentské kampaně, kterou mi zaslal pan Havrlant si velmi vážím a děkuji za ni. Je pro mě signálem, že změnu na Hradě si přejí i podnikatelé z oblastí nové digitální ekonomiky, která podle mě představuje významný budoucí směr," řekl Aktuálně.cz Drahoš.

"Proto je vděčný za každý dar, který vždy vnímá jako závazek prosazovat hodnoty jemu blízké, tedy slušnost, férovost a respekt k liberální demokracii," dodala už minulý měsíc Drahošova mluvčí Lenka Pastorčáková s tím, že tyto hodnoty jsou to jediné, co Drahoš na oplátku dárcům nabízí.

Právě kvůli hodnotám a proevropským a prozápadním postojům, které Drahoš veřejně prezentuje, jej před časem půl milionem podpořili i významní podnikatelé ze společnost BPD Partners.

Zatímco Drahoš se těší velké podpoře ze strany podnikatelů, současný prezident Miloš Zeman vetší finanční dary nezískal. Jeho transparentní účet se od chvíle spuštění stal terčem vtipálků, kteří Zemanovi posílají jen haléřové položky a různé vzkazy. Na účtu má už několik měsíců zhruba 400 tisíc korun a částka nijak neroste.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy