Za Drahošem se šikují vlivní podnikatelé. Potřebujeme slušného prezidenta, napsal majitel Mall.cz

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Jiří Pšenička
1. 11. 2017 11:35
Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše finančně podpořili další vlivní a bohatí čeští podnikatelé. Mezi nimi je třeba spolumajitel druhého největšího internetového obchodu v Česku Mall.cz Jakub Havrlant nebo jeden z majitelů developerské společnosti Finep Pavel Rejchrt. "Česko potřebuje slušného prezidenta," okomentoval na Drahošově transparentním účtu půlmilionový příspěvek majitel Mall.cz.
Kandidát na prezidenta a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš
Kandidát na prezidenta a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Za prezidentského kandidáta a bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše se začali stavět velcí a bohatí čeští podnikatelé a na kampaň mu posílají statisíce.

Během října mu peníze dal například spolumajitel druhého největšího internetového obchodu v Česku Mall.cz Jakub Havrlant, jeden z majitelů developerské společnosti Finep Pavel Rejchrt nebo Tomáš Krsek, největší akcionář a předseda představenstva společnosti Škoda Transportation.

"Česko potřebuje slušného prezidenta," okomentoval Havrlant svůj půlmilionový příspěvek na Drahošově transparentním účtu. Širší komentář však ke svému daru, který se na účtu objevil minulý čtvrtek, dávat nechtěl. "Jiřího Drahoše se rozhodl podpořit jako soukromá osoba, proto své důvody nechtěl v tuto chvíli komentovat," řekla jeho mluvčí Michaela Papežová.

Sto tisíc korun pak Drahošovi poslal předseda představenstva velké developerské společnosti Finep Pavel Rejchrt. "Pan Rejchrt to nechce komentovat, je to jeho soukromá aktivita, která nijak nesouvisí se společností," řekl Aktuálně.cz mluvčí developerské společnosti David Jirušek.

Dvě stě tisíc korun pak přispěl podnikatel Otakar Moťka, mimo jiné majitel skláren Kavalier.

Dalších padesát tisíc přišlo od rodinné firmy Grund z Krkonoš, která vyrábí designové koupelnové podložky a další doplňky. Stejnou částku Drahošovi poslal šéf české poradenské společnosti Deloitte Josef Kotrba.

"Bez peněz se kampaň dělat nedá"

Už dříve Drahoše podpořila řada úspěšných podnikatelů. Tomáš Krsek, bývalý generální ředitel Škoda holding a nynější největší akcionář a předseda představenstva společnosti Škoda Transportation poslal už v září Drahošovi na své jméno půl milionu korun.

Zatím nejvíce peněz poslal bývalému šéfovi Akademie věd spolumajitel Jablotronu Dalibor Dědek - byly to dva miliony korun. Miliardář Libor Winkler pak přispěl půl milionem korun.

Jiří Drahoš redakci řekl, že darů si váží, protože sám "není milionář a bez peněz se kampaň prostě dělat nedá".

"Podpory mé prezidentské kampaně, kterou mi zaslal pan Havrlant si velmi vážím a děkuji za ni. Je pro mě signálem, že změnu na Hradě si přejí i podnikatelé z oblastí nové digitální ekonomiky, která podle mě představuje významný budoucí směr," řekl Aktuálně.cz Drahoš.

"Proto je vděčný za každý dar, který vždy vnímá jako závazek prosazovat hodnoty jemu blízké, tedy slušnost, férovost a respekt k liberální demokracii," dodala už minulý měsíc Drahošova mluvčí Lenka Pastorčáková s tím, že tyto hodnoty jsou to jediné, co Drahoš na oplátku dárcům nabízí.

Právě kvůli hodnotám a proevropským a prozápadním postojům, které Drahoš veřejně prezentuje, jej před časem půl milionem podpořili i významní podnikatelé ze společnost BPD Partners.

Zatímco Drahoš se těší velké podpoře ze strany podnikatelů, současný prezident Miloš Zeman vetší finanční dary nezískal. Jeho transparentní účet se od chvíle spuštění stal terčem vtipálků, kteří Zemanovi posílají jen haléřové položky a různé vzkazy. Na účtu má už několik měsíců zhruba 400 tisíc korun a částka nijak neroste.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy