Za den v nemocnici 60 korun, děti zdarma, navrhl Holcát

Radek Nohl Radek Nohl
21. 10. 2013 11:20
Úřad ministra zdravotnictví odesílá na vládu novelu, která se týká poplatku v nemocnici.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, aby byl poplatek za den v nemocnici 60 korun a děti do 18 let neplatily vůbec nic.

Změnu v zákoně navrhuje úřad ministra Martina Holcáta v novele, kterou ještě v pondělí odešle k jednání vlády premiéra Jiřího Rusnoka.

"S návrhem souhlasí všechna připomínková místa," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Podle textu novely, kterou má redakce k dispozici, přijdou nemocnice v případě tohoto opatření o zhruba 1,016 miliardy korun.

O novele rozhodne nová Sněmovna

Dnes pacienti platí 100 korun za den. Pokud se však nepodaří změny schválit do konce roku, nebudou se poplatky v nemocnici platit vůbec, a česká zdravotnická zařízení tak podle propočtu ministerstva přijdou ročně o 2,1 miliardy korun

"Zákonným opatřením se to řešit nebude. Novelu zákona předloží tato vláda nově zvolené Sněmovně," popsal Plíšek, jaký legislativní proces v současné době návrh čeká.

Podívejte se do české nemocnice, tady jsou fotografie:

ČSSD přitom již v září řekla, že chce, aby se za pobyt ve zdravotnickém zařízení platilo maximálně jeden měsíc. Stínový sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček tvrdí, že tato doba má sloužit jako sociální ochrana seniorů a jiných dlouhodobě nemocných pacientů.

S návrhem ČSSD ale nesouhlasí ministerstvo, jehož zástupci tvrdí, že to popírá smysl regulačních poplatků. A podle ministra Holcáta by to přineslo jen administrativní zátěž.

 

Právě se děje

Další zprávy