Neviditelný Schapiro i neprofesionální dispečeři. Zeman a jeho lidé se neomlouvají zdaleka poprvé

Martina Heroldová ČTK Martina Heroldová, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2017 12:53
Situací, za něž by se měl prezident Miloš Zeman omlouvat, v poslední době přibývá. Současná hlava státu ale měla potíže s nepodloženými výroky i v minulosti. Nejednou skončily u soudu, který Zemanovi opakovaně nařídil omluvu i peněžitou pokutu. Připravili jsme pro vás přehled situací, v nichž se prezident či lidé z jeho kanceláře mýlili a za něž se v některých případech i omluvili.
Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček | Foto: DVTV

Za zpoždění letu mohli dispečeři

V říjnu letošního roku přijela česká delegace pozdě na státní pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Zemanův mluvčí jako důvod zpoždění nejprve uvedl špatné počasí, letiště v Bratislavě i Řízení letového provozu však uvedly, že meteorologické podmínky byly zcela standardní a žádné jiné letadlo zpoždění nenabralo. Ovčáček následně obvinil ze zdržení letadla přímo letové dispečery. Když se Řízení letového provozu ohradilo, Ovčáček to označil za "mimořádně a hrubě neprofesionální, protože obviňuje ze lži bez předložení byť jednoho jediného důkazu". Dispečerů se pak zastal i ministr dopravy Dan Ťok. "Pokud se letoví dispečeři cítili dotčeni prohlášeními, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám," uznal nakonec chybu Jiří Ovčáček.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy