Za chyby v čerpání eurodotací ručí kraje, řekl Nečas

ČTK ČTK
21. 3. 2013 15:34
Pochybení by si tedy podle premiéra měly platit ze svých rozpočtů
Premiér Petr Nečas přijíždí na jedná evropské sedmadvacítky. Snímek ze 7. února 2013.
Premiér Petr Nečas přijíždí na jedná evropské sedmadvacítky. Snímek ze 7. února 2013. | Foto: Reuters

Jihlava - Za chyby při čerpání evropských dotací z regionálních operačních programů jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) odpovědné především kraje, které o nich rozhodují.

Proto mají za pochybení platit ze svých rozpočtů. Připustil ale možnost přesunutí části evropských peněz nevyčerpaných z velkých národních programů do regionů tak, jak ho o to na čtvrtečním zasedání Rady Asociace krajů ČR v Jihlavě požádali hejtmani. Dodal však, že takový krok považuje za krajní řešení.

Předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) uvedl, že v otázce takzvaných korekcí u regionálních operačních programů jsou hejtmani s premiérem v rozporu. Hejtmani se domnívají, že by sankce za chybné čerpání platit neměli, protože celý systém nastavil stát. "Nicméně jsme připraveni dále jednat," řekl.

Hašek dále uvedl, že kraje jsou připraveny převzít evropské peníze nevyčerpané z národních programů. "Nabídli jsme panu premiérovi dnes jednu jasnou definovanou prioritu, a to jsou opravy a rekonstrukce krajských silnic po celé České republice," uvedl Hašek.

Premiér ale uvedl, že přednost bude mít přelévání financí mezi jednotlivými národními programy na jedné straně a mezi regionálními operačními programy na straně druhé.

 

Právě se děje

Další zprávy