Za chyby pošty při sčítání zaplatíte vy. Pokuta: 10 000

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 3. 2011 20:15
V pátek měla pošta ještě čtyři sta tisíc nedoručených formulářů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě do příštího úterý má Česká pošta čas. Aby v zakázce za tři čtvrtě miliardy splnila svou povinnost, musí podle pravidel obejít všechny obyvatele, po kterých stát žádá, aby se evidovali v rámci sčítání lidu, domů a bytů.

Paradoxem je, že pokud to doručovatelé nezvládnou, pokuta až deset tisíc korun stejně hrozí občanovi.

Odvolávání se na chybu pošty před úřady neobstojí. Shodli se na tom odborníci na správní právo, které oslovila redakce Aktuálně.cz.

"Pokuta hrozí i v případě, že správní orgán nebude mít v ruce doklad o tom, že občan skutečně svoje sčítací formuláře převzal. Takový doklad je nutný jen v případě přestupku u člověka, který převzal lístky za celou domácnost a nepředal je ostatním členům," vysvětluje Stanislav Kadečka, vedoucí Katedry správního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Přijdou žaloby na Českou poštu?

Co ti, kteří do příštího úterý formuláře nedostanou? Zákon mluví o "dodatečném sečtení". Formuláře si každý musí vyzvednout na poště nebo na radnici do dvaceti dnů od rozhodného okamžiku (tedy od 25.března).

"Pokutě by však bylo dle mého názoru možné se vyhnout, pokud by občan věrohodně prokázal, že se po celou dobu sčítání například zdržoval mimo území ČR, nebo byl dlouhodobě hospitalizován a nemohl tak svou povinnost splnit," vysvětluje odborník na správní právo advokát Lukáš Michna.

Právníci si dovedou představit i žalobu na poštu, ve které by se někdo domáhal, aby za něj pošta pokutu zaplatila, jestliže předtím nesplnila svou povinnost a dvakrát se nepokusila formuláře předat.

Na Slovensku povinně, ale bez pokuty

Hrozit lidem pokutou, pokud se odmítnou sčítání zúčastnit, považuje za zbytečné právník Jan Vobořil ze sdružení Iuridicum remedium, které se obává úniku osobních dat ze sčítání.

"Nesouhlasím s tím. Na Slovensku se budou sčítat za dva měsíce a sčítání je tam rovněž povinné. V zákoně ale žádná sankce jako u nás není. Když se někdo nesečte, nic se neděje. Vede to k tomu, že statistický úřad nevysvětluje význam sčítání a spoléhá se na obavy lidí z pokuty," domnívá se Vobořil.

Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal tvrdí, že budou hledat důkazy, jestli pošta v jednotlivých případech nepochybila, a pak až budou informovat obecní úřady.

"Budeme chtít vidět záznamy o dvou návštěvách komisaře a další informace. Při minulém sčítání jsme odeslali úřadům jen okolo dvou set padesáti oznámení. Ne u všech muselo být přestupkové řízení zahájeno a ne všichni museli být potrestáni," říká Drápal.

Naše práce je kvalitní, říká pošta

O zakázku na sčítání lidu v hodnotě přes tři čtvrtě miliardy korun, kterou vypsal ČSÚ, se pošta přihlásila jako jediná. Hospodářské noviny před časem upozornily, že se téměř přesně trefila do maximální částky, kterou statistici hodlali utratit. Strop pro zakázku byl 756,3 milionu, pošta vyhrála s cenou o pouhých čtyři sta tisíc korun nižší.

Jaký bude mít pošta ze sčítání zisk, nechtěl její mluvčí říci. Statistický úřad už naznačuje, že by část peněz z poslední splátky mohlo poště kvůli problémům s roznáškou formulářů strhnout.

"Variabilní část odměny je vázána na kvalitu odvedené práce, která bude vyhodnocena na konci projektu. Prozatím nevidíme důvod, proč by měla být pošta nějakým výrazným způsobem ve výši výsledné odměny krácena," uvedl k tomu mluvčí pošty Ivo Mravinac.

 

Právě se děje

Další zprávy