Za chybu s lithiem můžu já, poslal jsem Havlíčkovi špatný dopis, tvrdí Brabcův úředník

Radek Bartoníček Michal Polák Radek Bartoníček, Michal Polák
11. 10. 2017 19:06
V ostrém sporu o podpis memoranda o těžbě lithia s australskou firmou se ve středu objevil nový aktér. On-line deník Aktuálně.cz mluvil s ředitelem odboru geologie na ministerstvu životního prostředí Martinem Holým, který tvrdí, že omylem odeslal resortu průmyslu verzi dopisu, s níž ministr Richard Brabec (ANO) nesouhlasil. Pokud mluví pravdu, sociální demokracie ztrácí jednu z hlavních "zbraní" proti hnutí ANO, které podpis memoranda ostře kritizuje. ČSSD se totiž brání ze všeho nejvíce argumentem, že existuje zmiňovaný dopis se souhlasem Brabce s memorandem.
Nechyboval ministr Brabec, ale já, tvrdí Aktuálně.cz ředitel odboru geologie Martin Holý. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Sociální demokraté používají v ostrém sporu s hnutím ANO v kauze memoranda ohledně lithia silný argument - dopis od jejich ministra Richarda Brabce, v němž se píše, že memorandum je "krok správným směrem".  Podle Andreje Babiše je podpis dokumentu s australskou firmou "loupež za bílého dne". ČSSD se brání, že jde naopak o snahu dostat těžbu a zpracování lithia pod co největší kontrolu státu. 

Ministr životního prostředí se brání, že dopis nepsal. Když Aktuálně.cz Brabce vyzvalo, aby své tvrzení doložil, označil za viníka celé situace ředitele odboru geologie Martina Holého. Ten prý omylem odeslal na ministerstvo špatný dopis.

Holý pro Aktuálně.cz přiznal, že se prý jednalo o jeho chybu. "Tuším, že někdy 20. září přišel na ministerstvo životního prostředí mail ředitele odboru ministerstva průmyslu, v jehož příloze byl neodeslaný dopis pana ministra Havlíčka. V tomto dopise nás žádal o podpis memoranda," popisuje Holý, který se pak ptal Brabce, jak s celou věcí naložit.

"Pan ministr dal jasný příkaz memorandum nepodepisovat a já jsem se s ním ztotožnil, protože doba na to zralá není," vysvětluje. Už dříve ale podle svých slov připravil verzi dopisu, která obsahovala i zdvořilostní úvod, jímž nyní argumentuje ministr Havlíček.

"Jsem toho názoru, že (memorandum) je jedním ze správných kroků, otvírající prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud," stojí v úvodu dopisu od ministra Brabce.

Holý ale tvrdí, že si Brabec právě takové znění dopisu nepřál. "Nicméně naším systémem odešla ta první verze, protože byl spěch a tak dál," vysvětluje s tím, že omyl bere na sebe. Když chtěla redakce znát detaily jeho postupu, tvrdil, že údajně bylo více verzí odpovědi. 

"Byla to samozřejmě moje chyba. Byla vypracována řada verzí tohoto dopisu a při přikládání přílohy do elektronického systému nebyla využita ta poslední," připouští úředník, který nečekal, že by jeho přehmat mohl způsobit takový problém. "Bral jsem to jako běžný zdvořilostní úvod," dodává Holý.

O memorandu s ministrem podle svých slov mluvil několikrát. "Přál si je odmítnout vzhledem k tomu, že není prodiskutované a že o něm nic nevíme," vzpomíná Holý, podle nějž navíc ministerstvo na reakci dostalo jen jeden den. Na opakované dotazy redakce, zda skutečně celá věc proběhla takto, úředník tvrdil, že skutečně to byla jeho chyba a Brabec nesouhlasil s memorandem.

Holý za své selhání zřejmě bude čelit kázeňskému postihu. "Budeme o tom mluvit s nadřízeným pana Holého. Tato chyba nám nadělala spoustu problémů," řekl Aktuálně.cz ministr Brabec. Redakce bude celou věc dál sledovat.

Pokud úředník mluví pravdu, ztrácí sociální demokracie jednu z hlavních "zbraní" proti hnutí ANO, které ostře útočí na ČSSD za to, že její ministr průmyslu a obchodu Havlíček memorandum podepsal.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy