Za chybu s lithiem můžu já, poslal jsem Havlíčkovi špatný dopis, tvrdí Brabcův úředník

Radek Bartoníček Michal Polák Radek Bartoníček, Michal Polák
11. 10. 2017 19:06
V ostrém sporu o podpis memoranda o těžbě lithia s australskou firmou se ve středu objevil nový aktér. On-line deník Aktuálně.cz mluvil s ředitelem odboru geologie na ministerstvu životního prostředí Martinem Holým, který tvrdí, že omylem odeslal resortu průmyslu verzi dopisu, s níž ministr Richard Brabec (ANO) nesouhlasil. Pokud mluví pravdu, sociální demokracie ztrácí jednu z hlavních "zbraní" proti hnutí ANO, které podpis memoranda ostře kritizuje. ČSSD se totiž brání ze všeho nejvíce argumentem, že existuje zmiňovaný dopis se souhlasem Brabce s memorandem.
Nechyboval ministr Brabec, ale já, tvrdí Aktuálně.cz ředitel odboru geologie Martin Holý. | Video: Radek Bartoníček

Praha - Sociální demokraté používají v ostrém sporu s hnutím ANO v kauze memoranda ohledně lithia silný argument - dopis od jejich ministra Richarda Brabce, v němž se píše, že memorandum je "krok správným směrem".  Podle Andreje Babiše je podpis dokumentu s australskou firmou "loupež za bílého dne". ČSSD se brání, že jde naopak o snahu dostat těžbu a zpracování lithia pod co největší kontrolu státu. 

Ministr životního prostředí se brání, že dopis nepsal. Když Aktuálně.cz Brabce vyzvalo, aby své tvrzení doložil, označil za viníka celé situace ředitele odboru geologie Martina Holého. Ten prý omylem odeslal na ministerstvo špatný dopis.

Holý pro Aktuálně.cz přiznal, že se prý jednalo o jeho chybu. "Tuším, že někdy 20. září přišel na ministerstvo životního prostředí mail ředitele odboru ministerstva průmyslu, v jehož příloze byl neodeslaný dopis pana ministra Havlíčka. V tomto dopise nás žádal o podpis memoranda," popisuje Holý, který se pak ptal Brabce, jak s celou věcí naložit.

"Pan ministr dal jasný příkaz memorandum nepodepisovat a já jsem se s ním ztotožnil, protože doba na to zralá není," vysvětluje. Už dříve ale podle svých slov připravil verzi dopisu, která obsahovala i zdvořilostní úvod, jímž nyní argumentuje ministr Havlíček.

"Jsem toho názoru, že (memorandum) je jedním ze správných kroků, otvírající prostor ke spolupráci při těžbě lithiových rud," stojí v úvodu dopisu od ministra Brabce.

Holý ale tvrdí, že si Brabec právě takové znění dopisu nepřál. "Nicméně naším systémem odešla ta první verze, protože byl spěch a tak dál," vysvětluje s tím, že omyl bere na sebe. Když chtěla redakce znát detaily jeho postupu, tvrdil, že údajně bylo více verzí odpovědi. 

"Byla to samozřejmě moje chyba. Byla vypracována řada verzí tohoto dopisu a při přikládání přílohy do elektronického systému nebyla využita ta poslední," připouští úředník, který nečekal, že by jeho přehmat mohl způsobit takový problém. "Bral jsem to jako běžný zdvořilostní úvod," dodává Holý.

O memorandu s ministrem podle svých slov mluvil několikrát. "Přál si je odmítnout vzhledem k tomu, že není prodiskutované a že o něm nic nevíme," vzpomíná Holý, podle nějž navíc ministerstvo na reakci dostalo jen jeden den. Na opakované dotazy redakce, zda skutečně celá věc proběhla takto, úředník tvrdil, že skutečně to byla jeho chyba a Brabec nesouhlasil s memorandem.

Holý za své selhání zřejmě bude čelit kázeňskému postihu. "Budeme o tom mluvit s nadřízeným pana Holého. Tato chyba nám nadělala spoustu problémů," řekl Aktuálně.cz ministr Brabec. Redakce bude celou věc dál sledovat.

Pokud úředník mluví pravdu, ztrácí sociální demokracie jednu z hlavních "zbraní" proti hnutí ANO, které ostře útočí na ČSSD za to, že její ministr průmyslu a obchodu Havlíček memorandum podepsal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy