Za chybný tendr dostal resort obrany pokutu 150 tisíc

ČTK ČTK
25. 3. 2011 10:00
Podle antimonopolního úřadu ministerstvo chybovalo při nákupu kontejnerů za miliony
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Ministerstvo obrany před šesti lety chybovalo v tendru na nákup stovek kontejnerů za několik desítek milionů korun.

Rozhodl o tom antimonopolní úřad. Ministerstvu za chyby vyměřil pokutu 150 tisíc korun.

Pokuta je pravomocná, ministerstvo ji má zaplatit do dvou měsíců. Zakázka na více než 300 kontejnerů, které armáda používá hlavně pro skladování a převoz materiálu, byla vypsána v roce 2005. V tendru vyhrála hořická Daher karbox, s.r.o.

Řízení nejdřív firma napadla neúspěšně

Výběrové řízení u antimonopolního úřadu napadla společnost UNIKO Zlín. Zpočátku neuspěla, ÚOHS žádné porušení zákona nenašel.

Námitkám neúspěšného uchazeče dal ale v roce 2007 za pravdu Krajský soud v Brně a následně i Nejvyšší správní soud.

Ministerstvo sice zvolilo nabídku s nejnižší cenou, během soutěže však změnilo některé podmínky a někteří uchazeči o tom nevěděli včas, což podle soudů není v souladu se zákonem. Proto mělo ministerstvo výběrové řízení zrušit a vyhlásit nové.

Společnost UNIKO tvrdila, že se v různých dokumentech lišily technické parametry kontejnerů a termíny jejich dodávek. Ministerstvo původně uvedlo minimální užitečnou hmotnost 18 tisíc kilogramů, v dodatečné odpovědi jedné z firem ale uvedlo, že minimální užitečnou hmotnost nelze stanovit, a zadalo jiná kritéria.

Ministerstvo měnilo kritéria

Podle aktuálního rozhodnutí ÚOHS ministerstvo podstatně změnilo zadávací dokumentaci. Adekvátně pak neprodloužilo lhůtu pro podání nabídek, což mohlo mít vliv na jejich počet a kvalitu.

"Nelze totiž vyloučit, že by po transparentním uveřejnění změn nedošlo k podání více nabídek, a to dokonce výhodnějších, než byla nabídka vybraného uchazeče," uvádí aktuální rozhodnutí ÚOHS.

Pokuta, kterou ÚOHS ministerstvu uložil, byla vyměřena na spodní hranici možné výše. Maximálně mohla činit až tři miliony korun, tedy pět procent z ceny zakázky.

 

Právě se děje

Další zprávy