Za brambůrky jablko. Ministerstvo rozhodlo, co jíst ve škole

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2014 15:59
Seznam doporučených potravin pro školní bufety a automaty vytvořilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s resortem školství. Ten chce nezdravé svačiny ve školách zcela zakázat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo zdravotnictví vydalo seznam doporučených potravin do školních bufetů a automatů. Jsou na něm saláty, celozrnné pečivo či jogurty, na pití pak voda, čaj nebo mléko.

Ministerstvo zdravotnictví na zlepšení stravování ve školách spolupracuje s ministerstvem školství, které chce nezdravé svačiny ve školách zakázat.

"Je potřeba znova apelovat nejen na rodiče, aby dbali na to, co jejich děti konzumují, ale také na ředitele škol, aby co možná nejvíce omezili přístup dětí k extrémně nevhodným potravinám, jakými jsou slazené nápoje, nejrůznější čokoládové tyčinky, smažené brambůrky a podobně," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Podle studie hygienické služby na 493 školách přitom právě tyto potraviny tvoří hlavní část nabídky kantýn a automatů. V 82 procentech automatů jsou nabízeny limonády, ve 12 procentech pak dokonce kofeinové nápoje. K jídlu pak 86 procent automatů nabízí balené cukrovinky, ve více než polovině automatů jsou k mání krekry a sušenky.

Zákaz už od roku 2015

Ministerstvo zdravotnictví nově doporučuje, aby se ve školách nabízely ovoce a zelenina, ořechy a semínka, a z pečiva třeba bagety plněné kvalitními pomazánkami a masem. Na pití pak ministerstvo doporučuje kromě vody z vodovodu i ovocné šťávy, minerálky nebo kysané mléčné nápoje. Ministr by zároveň chtěl, aby se do kantýn a automatů dostávaly ve větší míře potraviny lokálních producentů.

Nezdravé potraviny a nápoje chce ministerstvo školství zakázat vyhláškou, platit by mohla od příštího školního roku nebo od roku 2015. Pokud by byl problém s vypovězením smlouvy na automat ve škole, dostanou ředitelé přechodnou lhůtu, dokdy toto vyřešit.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) zároveň s ministerstvem zdravotnictví a Českou lékařskou komorou spolupracuje na obnovení preventivních lékařských prohlídek ve školách.

Dalším cílem jsou jídelny

"Základ je v rodině," míní ale odbornice na školní stravování Alena Strosserová. Když budou mít děti svačinu z domu, nebudou mít potřebu kupovat si pamlsky v automatech. Připomněla také, že žáci si mohou nezdravou svačinu koupit i mimo školu. Doporučení ministerstva ohledně vhodných potravin by navíc provozovatelé nemuseli respektovat. Strosserová ale míní, že pokud budou děti z domova zvyklé na zdravou stravu, nabídka podobného jídla v automatech je může oslovit a bude lepší než tučné či slazené pochutiny.

Opatření mají podporovat zdravý životní styl a snižovat dětskou obezitu. Podle Němečka je totiž obézní až pětina hochů a deset procent dívek. Ministr také upozornil, že snižování obezity v populaci má i ekonomický dopad. Pokud by se obezita snížila o pět procent, ušetřily by se prý ve zdravotnictví ročně dvě miliardy.

"Kromě opatření ohledně doplňkového stravování ve školách se kontroly hygieny letos intenzivněji zaměří na školní jídelny, zvlášť co se týká kvality a skladby potravin," dodal Němeček. Pro školy i veřejnost navíc vyšla metodika ohledně toho, jak by měla vypadat zdravá školní svačina.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch. Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česko a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy