Za boje na východě Ukrajiny uložil soud uprchlému muži 20 let vězení

ČTK ČTK
1. 6. 2021 12:40
Soud v úterý uložil 20 let vězení Martinu Kantorovi, který se podle obžaloby zúčastnil v Donbasu bojů proti ukrajinským ozbrojeným silám v řadách takzvané Luhanské lidové republiky. Dvaatřicetiletého muže uznal vinným z teroristického útoku a z účasti na teroristické skupině. Verdikt není pravomocný. Muž je stíhán jako uprchlý, jeho advokát se domáhal osvobození.
Každodenní život ve válečné zóně v Donbasu
Každodenní život ve válečné zóně v Donbasu | Foto: Tomas Forro

Muž z Moravy odletěl podle rozsudku v červenci 2015 z pražského Letiště Václava Havla se záměrem aktivně podpořit separatistické struktury v ozbrojeném konfliktu proti vládě Ukrajiny. Nejprve se dostal do ruského Rostova na Donu, odkud odjel na východní Ukrajinu a nelegálně překročil hranice do oblasti Donbasu.

V obžalobě stojí, že Kantor po svém příjezdu podepsal roční smlouvu o službě v armádě tzv. Novoruska a že se nechal vycvičit odstřelovačem. Poté se údajně účastnil bojových operací. Dosáhl hodnosti seržanta a v září 2016 se stal velitelem družstva, načež "jako člen průzkumně-diverzní skupiny osobně uskutečňoval pokládání min v oblasti podélné čáry rozhraničování a pastí z granátů".

Svědci z řad Kantorových přátel vypověděli, že se netajil svým záměrem přidat se k proruským separatistům. Uvedli také, že měl vztah ke zbraním a že se chtěl naučit rusky. Kantor s nimi později komunikoval přes Skype, posílal jim své fotky ve vojenském oblečení a zmínil, že prošel výcvikem.

V roce 2016 s nimi ale přerušil kontakt a kamarádům přišla zpráva, že je mrtvý. Když se snažili získat k převozu jeho tělo, nepodařilo se jim s nikým spojit. Jeden ze svědků řekl, že zprávě neuvěřil. Dal ji do souvislosti s tím, že mu předtím Kantor říkal, že jeho jméno někdo prozradil úřadům.

Doněcká a Luhanská oblast leží na samém východě Ukrajiny. Před konfliktem, který vypukl na jaře 2014, žilo v obou oblastech 6,6 milionu lidí. Proruští separatisté tam vyhlásili samozvané státy, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Při ozbrojeném konfliktu od té doby zemřely tisíce lidí. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá. V poslední době se situace na východě Ukrajiny znovu vyostřila.

Video: Na Donbasu bojují desítky Čechů i Slováků, žoldáci i zločinci, platí je Rusko, říká novinář

Vojáky, kteří bojují na straně separatistů platí Rusko, nikdo vám to ale napřímo neřekne, říká slovenský novinář Tomáš Forró. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy