Česko přitvrdí proti vojákům amatérům. Za boj v cizím konfliktu bude hrozit až 5 let

ČTK ČTK
26. 10. 2019 17:55
Zapojení do činnosti nestátní ozbrojené skupiny, která se zaměřuje na působení v ozbrojeném konfliktu na území cizího státu, by nově mělo být samostatným trestným činem. Pachateli za něj má hrozit až pětileté vězení.
Ilustrační foto z východní Ukrajiny.
Ilustrační foto z východní Ukrajiny. | Foto: Martin Novák

S novým trestným činem počítá návrh ministerstva spravedlnosti, který příští týden projedná vláda. Novela trestního zákoníku jde na jednání kabinetu bez rozporu, a lze tak očekávat její schválení.

"Určité formy členství v nestátních ozbrojených skupinách zaměřených na působení v ozbrojeném konfliktu probíhajícím na území jiného státu lze vnímat jako významnou bezpečnostní hrozbu, kterou však dle současné úpravy není možné či je velmi komplikované trestněprávně postihnout," uvedlo k návrhu ministerstvo.

Úřad zmínil to, že lidé působící ve zmíněných uskupeních si osvojí řadu vojenských praktik, přičemž existuje riziko, že je využijí i po návratu do Česka. Mohou mít rovněž sklon k zakládání radikálních či extremistických skupin nebo ke snaze získat své následovníky v boji.

Český trestní zákoník zná trestný čin služby v cizích ozbrojených silách. Ten se však týká pouze českých občanů, a navíc jej nelze aplikovat na působení v nestátních skupinách, tedy například v povstaleckých silách. Stejně tak jej není možné použít na působení u útvarů, které se sice za stát označují, ale nejsou jím - třeba v případě Islámského státu.

Trestný čin účasti na teroristické skupině lze zase použít jen tehdy, jestliže se prokáže teroristický charakter uskupení - tedy zejména to, že je zaměřená na páchání teroristických trestných činů. "To může v určitých případech narážet na obtíže, zvláště za situace, kdy se aktivity takové skupiny budou odehrávat daleko od území České republiky v místě ozbrojených konfliktů," podotklo ministerstvo.

Další trestné činy jako spolupráce s nepřítelem nebo válečná zrada jsou zase podmíněné vyhlášením válečného stavu nebo stavu ohrožení státu ze strany České republiky.

Nový trestný čin nazvaný "účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu" nebude vyžadovat, aby byl pachatel formálně členem takového uskupení. Bude postačovat i jeho faktické včlenění - například i tím způsobem, že do daného státu odcestuje s úmyslem zapojit se do bojové činnosti skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy