Běžné lidi spolupráce s komunisty nezajímá, zní z ČSSD. Sobotkovu plánu se postavil plzeňský hejtman

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
17. 2. 2017 13:37
Poprvé po 22 letech vedení sociální demokracie vážně zpochybnilo platnost takzvaného bohumínského usnesení, které jí dosud zapovídalo vládní spolupráci s extremistickými stranami včetně komunistů. Šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny označil dokument z roku 1995 za překonaný. A za pravdu mu dává i většina širšího vedení strany.
Bohuslav Sobotka s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. (ilustrační foto)
Bohuslav Sobotka s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha - Sociální demokraté dávají za pravdu svému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, který po 22 letech poprvé zpochybnil další platnost takzvaného bohumínského usnesení. To od roku 1995 zapovídá ČSSD vládní spolupráci s extremistickými stranami včetně KSČM. "Myslím, že bychom se měli vrátit ke starostem běžných lidí. Ty vůbec nezajímá, jestli platí, nebo neplatí bohumínské usnesení. To je debata pro politology," řekl Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

A možnost, aby se příští vládní kabinet skládal ze zástupců sociální demokracie a komunistů, neodmítají ani další vysoce postavení straníci. "ČSSD musí mít sílu na levici, aby mohla prosazovat svůj program zaměřený na normální lidi. V zájmu prosazování vyšších mezd, důchodů, bezplatného zdravotnictví a dalších témat jsem připraven vést o míře spolupráce diskusi," řekl na dotaz Aktuálně.cz volební manažer ČSSD Jan Birke

Pro návrat k reálné politice vyzývá i šéf sociálně demokratických senátorů Petr Vícha. "To usnesení již roky nikoho nezajímá. Problémem spolupráce s KSČM tak není staré usnesení, ale některé jejich návrhy, například na vystoupení z NATO. Ale důležitější bude program pro běžný život v zemi," dodává Vícha a obdobně se na věci dívá i europoslanec Pavel Poc. "Souhlasím s předsedou, že pro ČSSD jsou hlavním tématem starosti běžných lidí a ne politologické debaty o 25 let starých usneseních," řekl Poc.

Podporu má pro případnou vládní koalici ČSSD a KSČM premiér Sobotka i od některých hejtmanů. "To je rozhodnutí na vládní úroveň, je ale známo, že v Kraji Vysočina dvě volební období fungovala menšinová rada ČSSD s podporou KSČM bez problémů," vzkazuje z Vysočiny tamní hejtman Jan Běhounek.

Jeho kolega z Pardubického kraje Martin Netolický v prolomení bohumínského usnesení také zásadní problém nevidí. "Situace je dnes zcela jiná než před dvaceti lety. Je třeba reagovat na aktuální stav české politiky. Dokud voliči budou nadále komunistům dávat mandát v jednotlivých typech voleb, pak jsou politickým partnerem. V našem kraji ovšem upřednostňujeme rozumové středové řešení s KDU-ČSL, hnutím STAN a dalšími," zároveň se ale Netolický jako nejmladší hejtman obává reakce právě mladých voličů sociální demokracie.

"Jsem přesvědčený, že cestou pro ČSSD je oslovení střední třídy a mladší a střední generace. Mám obavy, že právě tyto skupiny voličů může koketování s komunisty vyděsit," varuje Netolický.

Zakládal jsem Občanské fórum, spolupráci s KSČM si neumím představit

I uvnitř nejvýše postavených členů ČSSD ale Sobotkův záměr prolomit bohumínské tabu naráží. Zatím největším kritikem je plzeňský hejtman Josef Bernard. "Jako zakládající člen Občanského fóra v Plzni a ve Škodovce si osobně tuto spolupráci nedokážu představit. V některých věcech člověk musí zůstávat konzistentní po celý život," napsal Aktuálně.cz Bernard.

A k opatrnosti v tomto ohledu nabádá i ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka. "Je to otázka, kterou bychom měli na sjezdu poctivě prodiskutovat. Zda se strana, která se nás v historii dvakrát snažila zlikvidovat, změnila natolik, aby byla normálním koaličním partnerem v zastupitelské demokracii nejen pro sociální demokracii, ale i pro ostatní demokratická hnutí a strany," myslí si Chvojka. 

Premiér Bohuslav Sobotka otázku bohumínského usnesení otevřel v rozhovoru pro Hospodářské noviny necelý měsíc před celostranickým sjezdem ČSSD, na kterém bude mimo jiné obhajovat předsednické křeslo. Sociální demokracie pak na něm bude řešit strategii a témata, se kterými se na podzim bude snažit oslovit voliče v parlamentních volbách. 

Podle volebních průzkumů z posledních měsíců ale sociální demokracie favoritem voleb nebude. I společně v koalici s KSČM by podle aktuálních prognóz agentury CVVM levice pouze dotáhla předpovídaný výsledek hnutí ANO, který se podle CVVM aktuálně pohybuje nad 32 procenty.

 

Právě se děje

Další zprávy