Za 175 kyberútoků a smyšlené varování před teroristy hrozí muži čtyři roky vězení

ČTK ČTK
10. 7. 2020 11:15
Muž čelí obžalobě z šíření poplašné zprávy spočívající v tom, že v Česku zaútočí teroristé. Kriminalisté ho navíc viní ze 175 kybernetických útoků proti různým subjektům a z toho, že na sociálních sítích vyzýval k hackerským útokům na vládní instituce či politické strany. Muži, který podle policie rovněž spolupracoval na zastrašování Andreje Babiše, hrozí až čtyřleté vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Obžalovaný muž podle vyšetřovatelů tvrdil na Facebooku, že na území České republiky jsou v červnu a červenci roku 2016 v plánu bombové útoky. Toto tvrzení umocnil vytvořením a zveřejněním videonahrávky, která uváděla, že v srpnu téhož roku zaútočí aktivní teroristické buňky v Praze u konkrétních stanic metra.

"Nepravdivě vinil státní aparát a mezinárodní organizaci Interpol, že tyto informace zatajují, i když žádný teroristický útok spáchán nebyl a uvedené informace státní orgány neměly prokazatelně k dispozici," uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. 

Muž podle policie na sociálních sítích také "spolupracoval na zastrašovacích metodách" s člověkem, který se snažil přimět tehdejšího ministra financí Babiše, aby nečinil kroky k projednání zákonů o EET a aby zastavil projednání regulace internetových hazardních her. Hlavnímu iniciátorovi zastrašování už soud uložil roční podmínku.

Vedle šíření poplašné zprávy je muž obžalován také z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a z opatření a přechovávání přístupového zařízení k tomuto systému. "Při úkonech trestního řízení bylo zajištěno zhruba sto softwarových nástrojů, které byly přizpůsobeny k neoprávněné činnosti," uvedl k tomu mluvčí.

Obžaloba dále tvrdí, že muž nabízel své služby jako hacker a že si ho dvě ženy najaly k tomu, aby pronikl do konkrétní webové prezentace. Ženy už za to justice potrestala půlročními podmínkami.

Do hackerství zapojil muž podle Ibeheje i dva mladistvé. Jeden za to byl odsouzen k osmiměsíční podmínce, u druhého bylo stíhání podmínečně zastaveno se sedmiměsíční zkušební dobou.

Policejní centrála ukončila vyšetřování celého případu letos v květnu, Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 pak podalo obžalobu koncem minulého měsíce. Muž je stíhaný na svobodě.

 

Právě se děje

Další zprávy