Do Česka jezdí vlaky plné ruské nafty. Celníci tuší problém

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
23. 4. 2015 5:30
České úřady zbystřily. V poslední době k nám ve velkém přijíždějí z východu vlaky a kamiony plné paliva v hodnotě miliard korun. A současně tu vznikají podivné firmy zastupované právníky.
Foto: Thinkstock

PrahaCelníci, daňaři, policisté, ale i agenti tajných služeb jsou ve střehu. Do Česka začalo v posledních měsících přijíždět nápadně mnoho vlaků a kamionů s naftou ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Jde o zboží za miliardy korun a bezpečnostní týmy včetně Kobry se obávají, aby se na palivo nepřisála tuzemská šedá zóna, která ošidí daně v řádu stovek milionů.

Ostražitost státních orgánů zesilují i firmy, které chtějí na našem území obchodovat. Čerstvě založené společnosti bez historie navenek zastupují advokáti nebo lidé narození v bývalém východním bloku a žijící u nás. Skuteční vlastníci a příjemci peněz z obřího byznysu tak mohou zůstat skryti.

Daňaři potvrzují, že obchody s palivy sledují jako rizikové. Odmítají však sdělit, o koho přesně se zajímají. "Konkrétní postupy směřující k odhalování daňových úniků nebudeme z taktických důvodů zveřejňovat," uvedla mluvčí daňové správy Petra Petlachová.

Čím dál víc nafty z východu

Že u nás roste počet cisteren z východu, si všimli i ve státním podniku Čepro, který palivo skladuje pro stát i soukromé firmy. "Narůstá množství motorové nafty původem z postsovětských republik, které se na českém trhu obchoduje," říká šéf Čepra Jan Duspěva.

V porovnání s celkovým objemem nafty, která se na našem trhu protočí, jde sice stále o zanedbatelné množství, čísla však výrazně rostou. "Trend nárůstu tohoto objemu je podstatný," dodává Duspěva.

Ukrajinský oligarcha s vlastní armádou

Celníky a tajné služby znervózňují především jména lidí, kteří jsou s neobvyklými dovozy paliv z východu spojeni. Jak nedávno popsaly Hospodářské noviny, do Pardubic dorazil vlak s naftou za 30 milionů korun a stopy k majiteli paliva vedou přes síť zahraničních firem k Ihoru Kolomojskému, ukrajinskému oligarchovi, jehož soukromá armáda pomáhala vládě v bojích proti separatistům. 

Zatím není jasné, co Kolomojskij chce s naftou udělat a zda u nás plánuje s pohonnými hmotami velký byznys. Jisté ale je, že do čerstvě založené české firmy zastoupené advokátem přitekla ze dne na den ze sítě offshoreových společností navázaných na Kolomojského nevídaná suma peněz - 750 milionů korun. Tedy částka, za kterou se dá nakoupit dalších 35 vlaků s pohonnými hmotami

Nedůvěru státních složek však budí i další firmy. Například Viking Oil – teprve před rokem založená společnost, kterou zastupuje pražský advokát Martin Žižka. Nebo "eseróčko" NRB Chemical Group, v němž většina patří Jekaterině Khalinové z Ruska a menší podíl drží Viktor Nazarov, další Rus podnikající v Praze. Firma dosud prakticky spala.

Martin Žižka o nové firmě Viking Oil nechtěl hovořit. Nesdělil například, zda je právě ona spojena s ukrajinským oligarchou Kolomojským. Odmítl pouze, že by se podílel na čemkoliv nelegálním. Zároveň však připustil, že zájem celníků a policie je logický: "Chápu to. Od 90. let se v tomhle byznysu ztratilo hodně peněz."

Proč zrovna do Česka?

Náhlý zvýšený přísun nafty z Běloruska a dalších zemí k nám je podle oslovených odborníků podezřelý hned z několika důvodů. V Česku je tvrdá konkurence a tlak na nízké prodejní ceny. Logičtější by proto bylo prodat palivo například v Polsku, které je i blíž.

Navíc není ani úplně snadné uspět na trhu EU. Firmy musí zvládnout mnoho úředních překážek včetně drahého testování paliva.

Zvýšený dovoz paliv z východu s sebou proto automaticky nese podezření z daňových podvodů. Především na DPH, kterou stát často ztratí v takzvaném kolotoči s bílými koňmi v roli jednatelů firem. Poslední společnost v řadě neodvede daň a záměrně se položí. Stát pak o peníze přijde.

Do Česka se ročně doveze asi 1,8 milionu tun paliva. U plné čtvrtiny obchodů podle správců daní hrozí podvody. Historicky největší vyšetřuje policie od loňska: íránský obchodník Šahram Abdullah Zadí údajně přes síť 66 firem ošidil stát o 2,3 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy