Do Česka jezdí vlaky plné ruské nafty. Celníci tuší problém

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
23. 4. 2015 5:30
České úřady zbystřily. V poslední době k nám ve velkém přijíždějí z východu vlaky a kamiony plné paliva v hodnotě miliard korun. A současně tu vznikají podivné firmy zastupované právníky.
Foto: Thinkstock

PrahaCelníci, daňaři, policisté, ale i agenti tajných služeb jsou ve střehu. Do Česka začalo v posledních měsících přijíždět nápadně mnoho vlaků a kamionů s naftou ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Jde o zboží za miliardy korun a bezpečnostní týmy včetně Kobry se obávají, aby se na palivo nepřisála tuzemská šedá zóna, která ošidí daně v řádu stovek milionů.

Ostražitost státních orgánů zesilují i firmy, které chtějí na našem území obchodovat. Čerstvě založené společnosti bez historie navenek zastupují advokáti nebo lidé narození v bývalém východním bloku a žijící u nás. Skuteční vlastníci a příjemci peněz z obřího byznysu tak mohou zůstat skryti.

Daňaři potvrzují, že obchody s palivy sledují jako rizikové. Odmítají však sdělit, o koho přesně se zajímají. "Konkrétní postupy směřující k odhalování daňových úniků nebudeme z taktických důvodů zveřejňovat," uvedla mluvčí daňové správy Petra Petlachová.

Čím dál víc nafty z východu

Že u nás roste počet cisteren z východu, si všimli i ve státním podniku Čepro, který palivo skladuje pro stát i soukromé firmy. "Narůstá množství motorové nafty původem z postsovětských republik, které se na českém trhu obchoduje," říká šéf Čepra Jan Duspěva.

V porovnání s celkovým objemem nafty, která se na našem trhu protočí, jde sice stále o zanedbatelné množství, čísla však výrazně rostou. "Trend nárůstu tohoto objemu je podstatný," dodává Duspěva.

Ukrajinský oligarcha s vlastní armádou

Celníky a tajné služby znervózňují především jména lidí, kteří jsou s neobvyklými dovozy paliv z východu spojeni. Jak nedávno popsaly Hospodářské noviny, do Pardubic dorazil vlak s naftou za 30 milionů korun a stopy k majiteli paliva vedou přes síť zahraničních firem k Ihoru Kolomojskému, ukrajinskému oligarchovi, jehož soukromá armáda pomáhala vládě v bojích proti separatistům. 

Zatím není jasné, co Kolomojskij chce s naftou udělat a zda u nás plánuje s pohonnými hmotami velký byznys. Jisté ale je, že do čerstvě založené české firmy zastoupené advokátem přitekla ze dne na den ze sítě offshoreových společností navázaných na Kolomojského nevídaná suma peněz - 750 milionů korun. Tedy částka, za kterou se dá nakoupit dalších 35 vlaků s pohonnými hmotami

Nedůvěru státních složek však budí i další firmy. Například Viking Oil – teprve před rokem založená společnost, kterou zastupuje pražský advokát Martin Žižka. Nebo "eseróčko" NRB Chemical Group, v němž většina patří Jekaterině Khalinové z Ruska a menší podíl drží Viktor Nazarov, další Rus podnikající v Praze. Firma dosud prakticky spala.

Martin Žižka o nové firmě Viking Oil nechtěl hovořit. Nesdělil například, zda je právě ona spojena s ukrajinským oligarchou Kolomojským. Odmítl pouze, že by se podílel na čemkoliv nelegálním. Zároveň však připustil, že zájem celníků a policie je logický: "Chápu to. Od 90. let se v tomhle byznysu ztratilo hodně peněz."

Proč zrovna do Česka?

Náhlý zvýšený přísun nafty z Běloruska a dalších zemí k nám je podle oslovených odborníků podezřelý hned z několika důvodů. V Česku je tvrdá konkurence a tlak na nízké prodejní ceny. Logičtější by proto bylo prodat palivo například v Polsku, které je i blíž.

Navíc není ani úplně snadné uspět na trhu EU. Firmy musí zvládnout mnoho úředních překážek včetně drahého testování paliva.

Zvýšený dovoz paliv z východu s sebou proto automaticky nese podezření z daňových podvodů. Především na DPH, kterou stát často ztratí v takzvaném kolotoči s bílými koňmi v roli jednatelů firem. Poslední společnost v řadě neodvede daň a záměrně se položí. Stát pak o peníze přijde.

Do Česka se ročně doveze asi 1,8 milionu tun paliva. U plné čtvrtiny obchodů podle správců daní hrozí podvody. Historicky největší vyšetřuje policie od loňska: íránský obchodník Šahram Abdullah Zadí údajně přes síť 66 firem ošidil stát o 2,3 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy