Do Česka jezdí vlaky plné ruské nafty. Celníci tuší problém

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
23. 4. 2015 5:30
České úřady zbystřily. V poslední době k nám ve velkém přijíždějí z východu vlaky a kamiony plné paliva v hodnotě miliard korun. A současně tu vznikají podivné firmy zastupované právníky.
Foto: Thinkstock

PrahaCelníci, daňaři, policisté, ale i agenti tajných služeb jsou ve střehu. Do Česka začalo v posledních měsících přijíždět nápadně mnoho vlaků a kamionů s naftou ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Jde o zboží za miliardy korun a bezpečnostní týmy včetně Kobry se obávají, aby se na palivo nepřisála tuzemská šedá zóna, která ošidí daně v řádu stovek milionů.

Ostražitost státních orgánů zesilují i firmy, které chtějí na našem území obchodovat. Čerstvě založené společnosti bez historie navenek zastupují advokáti nebo lidé narození v bývalém východním bloku a žijící u nás. Skuteční vlastníci a příjemci peněz z obřího byznysu tak mohou zůstat skryti.

Daňaři potvrzují, že obchody s palivy sledují jako rizikové. Odmítají však sdělit, o koho přesně se zajímají. "Konkrétní postupy směřující k odhalování daňových úniků nebudeme z taktických důvodů zveřejňovat," uvedla mluvčí daňové správy Petra Petlachová.

Čím dál víc nafty z východu

Že u nás roste počet cisteren z východu, si všimli i ve státním podniku Čepro, který palivo skladuje pro stát i soukromé firmy. "Narůstá množství motorové nafty původem z postsovětských republik, které se na českém trhu obchoduje," říká šéf Čepra Jan Duspěva.

V porovnání s celkovým objemem nafty, která se na našem trhu protočí, jde sice stále o zanedbatelné množství, čísla však výrazně rostou. "Trend nárůstu tohoto objemu je podstatný," dodává Duspěva.

Ukrajinský oligarcha s vlastní armádou

Celníky a tajné služby znervózňují především jména lidí, kteří jsou s neobvyklými dovozy paliv z východu spojeni. Jak nedávno popsaly Hospodářské noviny, do Pardubic dorazil vlak s naftou za 30 milionů korun a stopy k majiteli paliva vedou přes síť zahraničních firem k Ihoru Kolomojskému, ukrajinskému oligarchovi, jehož soukromá armáda pomáhala vládě v bojích proti separatistům. 

Zatím není jasné, co Kolomojskij chce s naftou udělat a zda u nás plánuje s pohonnými hmotami velký byznys. Jisté ale je, že do čerstvě založené české firmy zastoupené advokátem přitekla ze dne na den ze sítě offshoreových společností navázaných na Kolomojského nevídaná suma peněz - 750 milionů korun. Tedy částka, za kterou se dá nakoupit dalších 35 vlaků s pohonnými hmotami

Nedůvěru státních složek však budí i další firmy. Například Viking Oil – teprve před rokem založená společnost, kterou zastupuje pražský advokát Martin Žižka. Nebo "eseróčko" NRB Chemical Group, v němž většina patří Jekaterině Khalinové z Ruska a menší podíl drží Viktor Nazarov, další Rus podnikající v Praze. Firma dosud prakticky spala.

Martin Žižka o nové firmě Viking Oil nechtěl hovořit. Nesdělil například, zda je právě ona spojena s ukrajinským oligarchou Kolomojským. Odmítl pouze, že by se podílel na čemkoliv nelegálním. Zároveň však připustil, že zájem celníků a policie je logický: "Chápu to. Od 90. let se v tomhle byznysu ztratilo hodně peněz."

Proč zrovna do Česka?

Náhlý zvýšený přísun nafty z Běloruska a dalších zemí k nám je podle oslovených odborníků podezřelý hned z několika důvodů. V Česku je tvrdá konkurence a tlak na nízké prodejní ceny. Logičtější by proto bylo prodat palivo například v Polsku, které je i blíž.

Navíc není ani úplně snadné uspět na trhu EU. Firmy musí zvládnout mnoho úředních překážek včetně drahého testování paliva.

Zvýšený dovoz paliv z východu s sebou proto automaticky nese podezření z daňových podvodů. Především na DPH, kterou stát často ztratí v takzvaném kolotoči s bílými koňmi v roli jednatelů firem. Poslední společnost v řadě neodvede daň a záměrně se položí. Stát pak o peníze přijde.

Do Česka se ročně doveze asi 1,8 milionu tun paliva. U plné čtvrtiny obchodů podle správců daní hrozí podvody. Historicky největší vyšetřuje policie od loňska: íránský obchodník Šahram Abdullah Zadí údajně přes síť 66 firem ošidil stát o 2,3 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy