Z vojenského újezdu v Brdech bude chráněná krajinná oblast, včetně ložiska zlata

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2015 17:26
Ze stávajícího vojenského újezdu v Brdech se společně s jižní částí Brd od 1. ledna stane chráněná krajinná oblast. Patřit do něj bude i zlatonosné ložisko Petráškova hora u Vacíkova. Vznik nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí.
Vojenský újezd Brdy.
Vojenský újezd Brdy. | Foto: Jan Langer

Praha - Vláda schválila vznik Chráněné krajinné oblasti Brdy. Od 1. ledna má na celkem 345 kilometrech čtverečních ochránit přírodu ve stávajícím vojenském újezdu, který bude zrušen ke konci letošního roku, a v části jižních Brd.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po přijetí vládního nařízení řekl, že do území bude patřit i zlatonosné ložisko Petráškova hora u Vacíkova.

Kvůli ložisku byl Brabec ve sporu s ministerstvem průmyslu a obchodu, které chtělo území nechat otevřené pro případnou budoucí těžbu.

Vznik nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí. Celá svým územím do ní spadá pouze obec Míšov, v několika případech zasahují do oblasti svým zastavěným územím obce Nové Mitrovice a Čížkov.

Další obce se nacházejí po obvodu mimo území navrhované CHKO, přičemž do ní zasahují pouze jejich katastry.

Významná paleontologická naleziště

Součástí brdské CHKO budou například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Až 86 procent oblasti tvoří lesy, z nichž převážná část je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků ČR.

Vyskytují se zde chráněné druhy, například kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničné.

Nejpřísnější režim ochrany přírody se bude muset dodržovat v první zóně, dotkne se to především zemědělců.

Připraví se trasy

Nebudou se zde smět používat například biocidy, hnojit pozemky, používat kejda, měnit vodní režim nebo provádět terénní úpravy a těžit nerosty.

Do přísného režimu spadne i druhá zóna, obě tvoří dohromady zhruba 15 procent z celkového území.

Klub českých turistů začne se značením tras pro výletníky po 1. lednu. Všechny se ale budou moct vyznačit, až resort obrany stanoví hranice posádkového cvičiště Jince a jeho ochranného pásma, které zatím nebylo pyrotechnicky vyčištěno.

To se má stát do roku 2017. Zdokonalit se musejí i mapové podklady a souřadnice míst pro záchranáře, údržba silnic a špatný telefonní signál.

Čechy mají 25 CHKO

Česká republika měla dosud 25 chráněných krajinných oblastí o celkové rozloze 10.416,12 km čtverečních. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří CHKO Šumava, CHKO Český ráj, CHKO Moravský kras a CHKO Český kras. Největší je Chráněná krajinná oblast Beskydy o rozloze 1160 kilometrů čtverečních.

CHKO se vyhlašují nařízením vlády. Záměrem je ochránit rozlehlejší území nebo celé geografické oblasti s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristickým reliéfem a převahou přirozených či polopřirozených ekosystémů.

Chráněná území jsou vyhlašována v kategoriích národní parky, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace, přírodní rezervace, národní přírodní památky a přírodní památky.

I. zóna II. zóna III. zóna IV. zóna Celkem
km 12,1 39,9 291,1 1,9 345 km
procent z celkové plochy 3,51 11,56 84,37 0,56 100 %
 

Právě se děje

Další zprávy