Z vlastního pohledu. Italští letci natočili, jak hasí požár u Hřenska

Video Video
28. 7. 2022 16:25
Dva hasičské letouny Canadair, které přiletěly na pomoc z Itálie, se zapojily do hašení požáru v Českém Švýcarsku. Pojmou až šest tisíc litrů vody, čerpají ji z jezera Milada vzdáleného od národního parku asi 30 kilometrů. Obě letadla během čtvrtka shazovala vodu nad Hlubokým dolem.
Z vlastního pohledu. Italští letci natočili, jak hasí požár u Hřenska. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Vigili del Fuoco, Aktuálně.cz/Twitter/Hasičský záchranný sbor ČR

Do boje s lesním požárem v národní parku České Švýcarsko se ve čtvrtek poprvé naplno zapojila dvojice hasičských letadel z Itálie. Specializované letouny vyrobila kanadská firma Canadair cíleně k hašení požárů. Nejde tak o přestavbu běžného typu letadla. 

Konstruktéři je navrhli jako létající čluny s křídlem na vrchu trupu a zatahovacím kolovým podvozkem. Letadla tak mohou startovat z vodní hladiny i pozemních letišť a nabírat vodu za letu.

Požár v Českém Švýcarsku vypukl v neděli. Hasí ho stovky hasičů, kterým zatím pomáhalo 11 vrtulníků a letadel, další policejní stroj řídí letecký provoz. Oheň už zasáhl přibližně 1200 hektarů národního parku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy